ČEZ se dohodl s Albánií. Získá zpět 2,7 miliard korun

© ShutterStock

Energetická společnost ČEZ se dohodla s Albánií. ČEZ získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur, asi 2,7 miliardy korun, tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Albánie firmě v loňském roce odebrala licenci.

Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem. Informovala o tom mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová

ČEZ obdrží za úhradu pohledávek a převod podílu v CEZ Shpërndarje kompenzaci 95,5 milionu eur. Dalších 4,5 milionu eur už firma dostala. Dohoda je podmíněna splněním několika takzvaných odkládacích podmínek. Mezi ně patří vystavení bankovní garance, schválení albánskou vládou a ratifikace albánským parlamentem. Dohodu také musí schválit statutární orgány ČEZ.

Dokument byl podepsán ve Vídni pod dohledem Sekretariátu energetického společenství. „Sjednanou dohodu považuji za úspěch zejména vzhledem k tomu, že se získanými finančními prostředky budeme moci disponovat výrazně dříve, aniž bychom museli čekat řadu let na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou,“ sdělil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Dohoda podle Barbory Půlpánové narovnává veškeré nároky mezi společností ČEZ na jedné straně a Albánskou republikou na straně druhé vztahující se k investici ČEZ do CEZ Shperndarje a do albánského energetického sektoru. 

„Je výsledkem dlouhodobých vyjednávání započatých stranami v dobré víře za účasti mediátora pana Dirka Buschleho, zástupce ředitele Sekretariátu energetického společenství ve Vídni v Rakousku. Jednání byla vedena na půdě Sekretariátu energetického společenství,“ doplnila Půlpánová.

Česká republika chystala obstrukce

Kdyby se obě strany nedohodly, byla Česká republika připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země Evropské unie. Společnost vedla kvůli odebrání licence s Tiranou mezinárodní arbitráž.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (dnes asi 2,8 miliardy korun) koupila 76 procent v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje. Investice do koupě distribuční společnosti představuje 3,6 procenta celkových investic do zahraničí a méně než jedno procento z celkových investic skupiny ČEZ v letech 2005 až 2011. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.