Bursík věnuje domácnostem 10 miliard

Jen za letošní rok Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří v rámci programu Zelená úsporám až 250 tisíc domácností, které se rozhodnou využívat obnovitelné zdroje energie nebo investovat do úsporných opatření. Peníze půjdou z prodeje emisních povolenek Japonsku. Zájem veřejnosti o program je obrovský – web MŽP kolabuje.

„V České republice nikdy nebyl program, který by měl takový rozsah a nabízel tak atraktivní podmínky pro uživatele,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík. Jeho důraz na energetické úspory odůvodnil těmito slovy: „Nejlevnější energie je energie, která se vůbec nevyrobí, která se ušetří.“

Program Zelená úsporám nabídne podporu instalací vytápění využívajících obnovitelné zdroje energie, ale také subvence na zateplování domů, a to jak ve prospěch rekonstrukčních projektů, tak u novostaveb. Neekologické vytápění v rodinných domech nahradí „nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla“, věří Bursík. Program se ale nebude týkat jen jich – zahrnuje i nepanelové bytové domy.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že díky iniciativě Zelená úsporám obdrží podporu přibližně 250 tisíc domácností, bude vytvořeno 30 tisíc pracovních míst (zejména v malých a středních firmách), sníží se emise skleníkových plynů o 1,1 miliónu tun za rok (v Česku se pohybují okolo 80 milionů tun), omezí se množství prachových částic v ovzduší a bude dosaženo masivní úspory tepelné energie. Finance stát získá prodejem přebytečných emisních povolenek Japonsku (jedná se asi o 150 milionů permitů, které Česko může využít podle Kjótského protokolu v letech 2008 až 2012, do prodeje jich půjde 100 milionů).

Plánu samozřejmě tleskají ekologické organizace. Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl: „Je to bezkonkurenčně největší a nejpropracovanější podobný program, jaký tu kdokoli v posledních dvaceti letech udělal. Rodiny ušetří tisíce korun ročně a republika srazí dovoz plynu z Ruska i exhalace oxidu uhličitého. Příležitosti jsou tak enormní, že velké debaty o uhelných dolech nebo atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Možnosti snižování energetické náročnosti českých domů jsou pětapůlkrát větší než energie, kterou bychom získali rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.“

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka je právě představený program efektivnější podporou na oživení ekonomiky, než tzv. šrotovné. „Šrotovné má zhruba jen poloviční tvorbu pracovních příležitostí. Velká část automobilů je z dovozu, takže výdajový multiplikátor není tak vysoký,“ vysvětlil Zámečník.

Žádosti o peníze bude Státní fond životního prostředí (nebo pobočky vybraných bank) přijímat symbolicky od 22. dubna (celosvětový Den Země). „Prostředků v programu Zelená úsporám je dost, není třeba podléhat panice,“ uklidňoval Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí. Bursík k tomu dodal, že dotace jsou „nárokové“, což znamená jejich automatické přidělení každému, kdo splní podmínky a podá žádost.

U rodinných domů bude základní výše dotace činit 1300 korun na metr čtvereční, u „bytovek“ 900 korun. Například na zateplení domku o výměře 130 m2, které by vás stálo 450 tisíc korun, dostanete od státu 169 tisíc korun.

Zájem veřejnosti o program bude podle všeho obrovský. Dnes odpoledne se šlo těžko „probojovat“ na webové stránky MŽP, portál www.zelenausporam.cz věnovaný přímo novému programu zkolaboval úplně. Zájemci o dotace mohou také využít (až se situace uklidní) zvláštní bezplatnou telefonní linku 800 260 500.