Bulharsko se nechalo svést ruským South Streamem

Zdroj: http://south-stream.info

Ruský premiér Vladimír Putin a jeho bulharský protějšek Bojko Borisov se dohodli na vytvoření společného podniku, který vybuduje bulharský úsek plynovodu South Stream. Ruský projekt tím získává důležitou výhodu oproti konkurenčnímu Nabuccu, který podporuje Evropská unie. Informuje o tom Dnevnik, bulharský partner EurActivu.

Vladimir Putin a Bojko Borisov se včera (21. října) v telefonickém rozhovoru dohodli, že 15. listopadu tohoto roku založí rusko-bulharský podnik, jehož prvním úkolem bude vypracovat studii proveditelnosti bulharského úseku plynovodu South Stream.

Oba lídři také potvrdili své závazky na dokončení jaderné elektrárny Belene a diskutovali o možnostech přilákat k projektu další země. Píše se o tom ve stanovisku uveřejněném na ruských vládních stránkách.

Na jednáních v Sofii Moskva prosazovala své energetické projekty v Bulharsku jako nedělitelný balíček.  

Včerejší telefonát zřejmě značí konec Borisovovy strategie vyrovnané podpory oběma konkurenčním plynovodům Nabuccu a South Streamu. Rozhovor také naznačil, že slábnou snahy bulharského premiéra o omezení energetické závislosti jeho země na Rusku.

Středopravicový Bojko Borisov se ujal úřadu v červenci 2009. Jeho vláda poté Rusku vyhrožovala odstoupením od společných energetických projektů z důvodů jejich nadměrné ceny. Rok trvající neshody ukončila až rusko-bulharská Varnská dohoda, podepsaná  17. července 2010.

Zatímco Nabucco se potácí při překonávání právních překážek, které stojí v cestě vybudování nových plynovodů na bulharském území, jeho Gazpromem podporovaný konkurent dosáhl kompromisního řešení pro přepravu části plynu South Streamu již existující bulharskou sítí plynovodů.

Podle Varnské dohody mají bulharské sítě přepravovat 17 miliard kubíků z předpokládaných 63 miliard kubíků South Streamu. Rusko původně požadovalo, aby mohlo pro South Stream využít celé bulharské sítě. Odborníci před tímto řešením varovali a Borisov, z obav před kompletní kontrolou bulharských plynovodů Gazpromem, tuto možnost odmítl.

Poté, co Rusko pohrozilo vyřazením Bulharska z projektu South Stream (EurActiv 18.6.2010), se obě země dohodly na tomto kompromisním řešení.

S využitím plynovodů, které v přepravních zemích již existují, počítá jak South Stream, tak Nabucco.

Cena nového bulharského úseku South Streamu je odhadována na 835 milionů dolarů. Měl by být dokončen v roce 2015. Není jasné, jak Bulharsko, které se nachází v obtížné hospodářské situaci, zajistí financování projektu.

Pokrok v jednáních o jaderné elektrárně Belene

Podle zdrojů citovaných bulharským deníkem Standart, se Putin setká s Borisovem 15. listopadu. Mají podepsat dohodu, která by měla obsahovat i plány výstavby jaderné elektrárny Belene.

Tento projekt v minulosti zneklidňoval Evropskou unii, protože má s jeho realizací Bulharsku pomáhat pouze Rusko. Vedle technologických znalostí mělo poskytnout i úvěr pro financování výstavby (EurActiv 30.6.2010). Místo schůzky, kde mají být za necelý měsíc podepsány přesné podmínky spolupráce, zatím není známé.

Putin a Borisov uvítali „příznivý vývoj,“ co se týká implementace Varnské dohody o jaderné elektrárně. Hovořili také o možnosti „přizvat třetího investora ze země, která má bohaté zkušenosti s výrobou jaderné energie.“

Náklady na novou elektrárnu jsou odhadovány na 4 miliardy eur. Měla by být uvedena do provozu v letech 2013-2014, tedy 20 let po spuštění první bulharské jaderné elektrárny v Kozloduj.