Brusel rozdělil energetický gigant E.ON

Evropská komise včera akceptovala nabídku společnosti E.ON, která počítá s tím, že se tato energetická firma vzdá vysokonapěťových sítí pro přenos elektřiny v Německu i části svých výrobních kapacit. Na oplátku Komise stáhne dvě žaloby proti E.ON týkající se porušování pravidel volné soutěže.

Včera se uzavřel spor německé energetické společnosti E.ON s Evropskou komisí. Ten trval od října 2006, kdy začalo vyšetřování, které o dva měsíce později nabralo spád, když byla provedena rozsáhlá razie v kancelářích této firmy v Mnichově. Následně E.ON obdržel pokutu ve výši 38 miliónů eur za údajné maření vyšetřování a vypadalo to, že obě strany mají k dohodě hodně daleko. Po dalším roce – v únoru 2008 – nicméně E.ON podlehl tlaku Komise (která vyhrožovala pokutami v řádech miliard eur) a překvapivě jí nabídl poměrně velkorysou dohodu, která měla odvrátit podezření ze zneužívání monopolního postavení této společnosti.

E.ON se zavázal, že odprodá své podíly ve všech vysokonapěťových přenosových sítích v Německu a zároveň se postupně vzdá zhruba 20% své výrobní kapacity elektřiny (asi 5 tisíc megawatt, což je zhruba ekvivalent pěti bloků jaderné elektrárny Temelín). Nabídka společnosti E.ON pobouřila velkou část německého vládního kabinetu, který se zrovna tou dobou snažil „podkopat“ autoritu Komise při prosazování vlastnického oddělení výroby a distribuce elektřiny (tzv. ownership unbundling).

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes komentovala včera uzavření dohody s elektrárenským gigantem těmito slovy: „Tato bezprecedentní opatření od základů promění německý trh s elektřinou a zajistí férovější soutěž a větší rozsah služeb pro každého zákazníka. Poprvé v historii Evropské unie, se nějaká společnost vzdává svých významných aktiv, kvůli obavám z porušení pravidel hospodářské soutěže.“

Dohodu lze jednoznačně interpretovat jako dílčí vítězství Komise v boji o liberalizaci trhu s elektřinou v Evropské Unii. V něm ještě však zdaleka nemá vyhráno. Její plány totiž narazily na odpor několika významných evropských států, především pak Německa a Francie a výsledkem je, že si tyto země vymohly zachování svých „národních energetických šampiónů“ (jako například EDF nebo GDF ve Francii nebo právě E.ON a RWE v Německu). V dohodě schválené ministry pro energetiku v říjnu však členské státy na oplátku přistoupily na zpřísněnou kontrolu těchto společností tak, aby nebylo ohroženo konkurenční prostředí na trhu. Osud kompromisního návrhu je nicméně stále nejasný, protože europoslanci u trhu s elektřinou (na rozdíl od zemního plynu) trvají na již zmiňovaném vlastnickém unbundlingu, který původně prosazovala také Komise.