Brusel přitvrdí limity pro uhelné teplárny

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Diskuze o prolomení těžebních limitů hnědého uhlí budou možná brzy zbytečné. Po připravovaných emisních limitech pro největší elektrárny a teplárny, které by toto palivo téměř vyřadily z používání, Evropská komise přišla také s návrhem limitů pro střední zdroje o výkonu jednoho až padesáti megawattů. I z nich vyplývá, že hnědé uhlí jako zdroj tepla pro malé podniky, menší teplárny či blokové výtopny nejspíš skončí.

Komise chce zpřísnit především limit pro oxidy síry – látky, které vyvolávají kyselé deště. Oproti limitům, jež začnou platit od roku 2018, by nové hodnoty měly být více než třikrát nižší. Platit by začaly od roku 2025.  

„Limit je dělán pro vysoce kvalitní černé uhlí, pokud by tento návrh prošel, hnědé uhlí ve zdrojích do padesáti megawattů spalovat nepůjde. Problémy by mohly mít i zdroje na biomasu,“ připomíná ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek

Řada tepláren se teprve chystá na plnění limitů po roce 2018. „U našeho uhelného zdroje připravujeme úpravu kotle. Výši investice jsme zatím nestanovili,“ uvedl Milan Sekyrka, ředitel Klatovské teplárny.

Ministerstvo životního prostředí při přípravě vyhlášky, která stanoví emisní limity, odhadovalo, že náklady u větších spalovacích zdrojů mohou dosahovat desetimilionů korun.

Pro řadu uhelných zdrojů by tak v případě schválení přísnějších limitů od roku 2025 bylo výhodnější uhelný kotel nemodernizovat a přejít na jiné palivo. U zemního plynu například komise s emisními limity hýbat nechce. Plyn je ale dražší než uhlí, což by se promítlo do cen tepla.

Pokračování článku najdete na webu E15.cz.