Brusel varuje Italy před snižováním podpory solárním elektrárnám

Zdroj: CreativeCommons; autor: Andreas Demmelbauer.

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger Itálii vyzval, aby investorům v solární energetice vytvořila jasné a predikovatelné podmínky. V opačném případě by došlo k ohrožení stability investic a opatření by mohla být i v rozporu s evropskou legislativou.

Italská vláda v březnu 2011 schválila zákon, po jehož zavedení dojde k omezení podpory pro investice do fotovoltaiky. Z programu, který měl původně běžet v letech 2011-2013, budou nakonec podpořeny pouze zdroje, které se podaří připojit k síti do konce letošního května.

Podobně jako v České republice, kde došlo k razantnímu omezení podpory pro rozvoj fotovoltaiky v loňském roce, se nyní italští investoři na vládu zlobí a stěžují si na ní v Bruselu.

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger v reakci na tyto stížnosti zaslal italskému ministrovi průmyslu Paolu Romanimu dopis, ve kterém dal najevo znepokojení nad důsledky, které legislativní změny mohou mít pro investory do obnovitelných zdrojů energie.

„Je třeba, aby italská vláda co nejdříve vytvořila jasný, stabilní a předvídatelný systém investičních pobídek, který zajistí rozvoj energie z obnovitelných zdrojů,“ píše se dopise, jehož kopii má k dispozici agentura Reuters.

Itálie patřila díky legislativě na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů z roku 2007 k zemím, kde rozvoj solární energetiky zažíval v posledních letech zlaté časy.

„Změny, které upravují finanční výnosy ohrožují obecné principy národního a evropského práva, a co více, ohrožují i stabilitu investic v tomto sektoru,“ píše se v dopise.

Obsah dopisu potvrdila mluvčí komisaře pro energetiku Marlene Holzner. Komise podle ní může se zemí, která investorům nezajistí určitou míru jistoty, zahájit nápravné řízení.

Italské sdružení APER, které zastupuje investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvedlo, že si na zákon, který podle jeho odhadů způsobí ztráty ve výši miliard eur, bude stěžovat v Bruselu.

Italská vláda na přípravě nového programu podpory pracuje. Představit by jej měla do konce dubna. Pracovní verzi návrhu mají zítra dostat k připomínkování zástupci italských regionů, ale na programu jejich zítřejšího jednání se zatím tento bod neobjevil.

Itálie v nové legislativě plánuje na šest měsíců, případně na rok, omezit výši investičních pobídek. Od roku 2017 by je pak chtěla odstranit úplně. S omezováním instalované kapacity, z níž mají strach investoři, prý ale nepočítá. Uvedl to minulý týden náměstek ministra průmyslu Stefano Saglia.

Italské fotovoltaiky se obávají, že vláda zavede roční limit na instalovanou kapacitu a zastaví růst solárního odvětví podobně, jako se to stalo ve Španělsku.