Bruederle: Německo musí investovat do energetických sítí

Německo zapracuje na expanzi elektrické distribuční sítě tak, aby dokázala pojmout rostoucí podíl energie z obnovitelných zdrojů, řekl včera (18. ledna) německý ministr hospodářství Rainer Bruederle.

Pokud chce Německo zůstat silnou ekonomikou na globálním ekonomickém trhu, a pokud Německo chce být schopné využívat energii z obnovitelných zdrojů, musíme se mnohem více zaměřit na rozšíření a výstavbu našich energetických sítí,“ řekl německý ministr hospodářství Rainer Bruederle na včerejší energetické konferenci v Berlíně.

V listopadu minulého roku oznámil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger, že EU bude v příštích deseti letech potřebovat investice ve výši 1 bilionu eur, pokud má dostát svým energetickým cílům pro rok 2020 a snížit objem skleníkových plynů a zajistit bezpečné dodávky energie po Evropě.

Ministr Bruederle tuto vizi podpořil, když včera varoval před zastaráváním současné sítě a nedostatečnou integrací evropských sítí. Podle Bruederleho hrozí, že přetížená evropská síť bude paralyzována podobnými výpadky, jaké se odehrály v minulosti ve Spojených státech.

„Takové následky jsou pro průmyslový stát neakceptovatelné,“ řekl ministr.

Bez veřejné podpory se nepohneme

Podle německého šéfa hospodářství může být zásadním problémem pro takto rozsáhlé investice nedostatečná podpora veřejnosti. „Bez veřejného přijetí nebude žádné rozšíření sítí a bez tohoto rozšíření nebude prostor pro další obnovitelné zdroje,“ vysvětlil jednoduchou logiku Bruederle.

Pokud lidé chtějí obnovitelnou energii, budou muset akceptovat i více drátů ve svém okolí, dodal ministr s tím, že jeho vláda bude nyní podporovat napojení větrných elektráren na moři a přeshraniční napojovací uzly k rozšíření společné evropské sítě. Celý proces chce také urychlit položením dalších podzemních vedení.

Už minulý listopad německé vláda oznámila, že Německo bude potřebovat zhruba 3.600 km nových vedení vysokého napětí.

Tento týden (17. ledna) se také objevily zprávy o chystaném záměru německé vlády snížit výkupní ceny ze solárních zdrojů o 12 procentních bodů do července 2011. Bruederle naznačil, že o tom ministři nyní jednají.