Bělorusko je na suchu, zastavilo dovoz nafty do EU

Rusko a Bělorusko vedou další spor o cenu ropy. Minsk nedostane další dodávky minimálně do zítra, kdy se mají setkat premiéři obou zemí. Zastavuje proto vývoz nafty do EU, oznámily oficiální běloruské zdroje.

Tok ruské ropy do běloruských rafinérií, jejichž denní kapacita je kolem 360.000 barelů, se zastavil 1. ledna. Ropovod Družba, kterým do Evropy proudí zhruba třetina dodávek ruské ropy ale funguje dál bez omezení.

Ruské úřady na svých webových stránkách uvedly, že do Ruska zítra (20. ledna) přiletí běloruský premiér Michail Mjasnikovič, aby se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem diskutoval mimo jiné o „bilaterální spolupráci v energetické sféře“.

Schůzka obou premiérů je tak shodou okolností naplánována den před oficiální inaugurací znovu zvoleného diktátora Alexandra Lukašenka, který podle běloruských úřadů vyhrál prosincové prezidentské volby.

Kdy Lukašenko ale hodlá složit prezidentský slib, bez kterého je neplatné mimo jiné i prosincové jmenování jeho věrného poradce Mjasnikoviče do čela běloruské vlády, zatím není oficiálně známo.

Podle agentury Reuters už proběhlo i první přípravné jednání. V pondělí (17. ledna) ke společnému stolu zasedl ruský vicepremiér a šéf státní ropné firmy Rosněft Igor Sečin a běloruský vicepremiér Vladimir Semaško.

„Byla to příprava na čtvrteční jednání,“ potvrdil nejmenovaný zdroj.

Spory o cenu ruské ropy pro běloruské rafinerie se rozhořely po vstupu Běloruska do celní unie s Ruskem a Kazachstánem. Díky celní unii s Ruskem nemusí Bělorusko platit za ropu clo. Podle zdrojů z obchodních kruhů ruské firmy zastavily zásobování země, protože chtějí po Bělorusech vyšší ceny.

Bělorusko oznámilo, že od 1. února zvýší tarif za přepravu ropy přes jeho území o 12,5 %. V současnosti Rusko platí 1,64 dolaru (zhruba 31 korun) za přepravu jedné tuny ropy na vzdálenost sto kilometrů.

Ruská monopolní společnost Transněfť navýšení tarifu minulý týden schválila. Od Běloruska ale nyní žádá za tunu ropy o 45 dolarů víc, i s ohledem na to, že cena ropy na mezinárodních trzích dosáhla dvouletého maxima.

V prosinci se navíc obě země dohodly, že Moskva zruší veškerá exportní cla na surovou ropu proudící do Běloruska, když se Minsk přestane obohacovat a odevzdá Moskvě veškeré zisky z exportního cla, které uvalil na produkty z ruské ropy.

Spory o ceny a tranzitní tarify přerušovaly dodávky ropy a plynu přes Ukrajinu a Bělorusko do Evropy v předchozích letech. Přes Bělorusko jde ročně do Evropy kolem 40 mil. tun ruské ropy.