Praktické informace o bydlení v pasivních domech mají svou cenu

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: http://www.pasivnidomy.cz/

Jak se vyhnout možným potížím při stavbě a využívání pasivního domu? Nejlépe mohou zájemcům o bydlení v pasivní budově poradit samotní majitelé takových domů, kteří si dobře pamatují, jak pro ně byly praktické informace a rady zpočátku důležité.

Stále vyšší zastoupení mají mezi pasivními domy v České republice administrativní budovy. Mezi nimi se objevují také školy. Letošní novinkou je v pasivním standardu postavená základní umělecká škola v Holicích. Ta se připojila k základní škole a mateřské škole ve Slivenci nebo domu pro seniory v Modřicích.

Mezi pasivními budovami v Česku ovšem převažují rodinné domky, které si pořizují konkrétní zájemci o úsporné bydlení. Ti se mohou během realizace svých nápadů ocitnout v situacích, kdy ocení informace a rady těch, kdo už v pasivním domě žijí a s jeho stavbou mají osobní zkušenost. I majitelé, kteří už mají stavbu pasivního domu úspěšně za sebou, potvrzují, že sami v minulosti hledali potřebné informace.

S takovou myšlenkou vznikly mezinárodní Dny pasivních domů, které se v Česku každoročně konají již jedenáct let. Majitelé pasivních domů je využívají jako příležitost, jak pomoci těm, kdo by v pasivním domě chtěli žít také. Návštěvníci na druhé straně oceňují, že při rozhovorech s majiteli domů se dozvídají nejen o výhodách pasivních staveb, ale také o úskalích, která mohou na cestě k bydlení v takovém domě čekat.

Když se chce majitel pochlubit

Díky podobné ochotě se v rámci Dnů pasivních domů mohou zájemci porozhlédnout po řadě objektů. V Česku jich letos bylo osmdesát pět. „Dny“ jsou ovšem mezinárodní akcí, kterou před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku.

Typickým příkladem majitele ochotného sdílet své zkušenosti je Pavel Jouglíček. S partnerkou svůj dům staví a následně vylepšuje již několik let. Na začátku sám složitě hledal informace a využil pohostinnosti jiných majitelů. Nyní už několikátým rokem vždy v listopadu hostí návštěvy a vysvětluje jim fungování svého pasivního domu.

Zájemci o úsporné bydlení mohou najít spoustu informací na blogu, který si Pavel Jouglíček s partnerkou vedou. Čtenáři mohou sledovat, jak dům vznikal, co stavebníci řešili a několik z nich je občas i mimo oficiální akce kontaktuje a nechá si poradit od zkušenějších majitelů.

Z investorského a uživatelského hlediska je totiž sdílení zkušenosti mezi samotnými stavebníky a vlastníky domů velmi praktickým způsobem získávání informací. Stavební firmy nebo architekti zájemcům o pasivní dům při nejlepší vůli všechny potřebné informace předat nemohou. Účast majitelů na každoročních Dnech pasivních domů je pak důkazem snahy projevit vděk za něco, co dříve sami hledali – a v neposlední řadě také chuť pochlubit se, že bydlení v pasivním domě je zkrátka možné.

Text vznikl u příležitosti letošního ročníku akce Dny pasivních domů.