Mýtus o zelené energetické bezpečnosti

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Vřava na celém Blízkém východě a v severní Africe přesunula pozornost na možný dopad politického napětí nebo vměšování se na cenu a dostupnost energetických importů, píše v komentáři pro Project Syndicate Bjørn Lomborg.

Bjørn Lomborg je autorem knih The Skeptical Environmentalist (Skeptický ekolog) a Cool It (Zchlaďte hlavy), ředitelem Centra Kodaňského konsensu a mimořádným profesorem Kodaňské obchodní fakulty.

Vzhledem k obavám spotřebitelů z prudkého zvyšování cen benzinu figuruje energetická bezpečnost vysoko v politické agendě mnoha západních vlád.

Tento jev samozřejmě není nový: Evropa se začala snažit o vytváření energetických rezerv už v 60. letech minulého století. Také všichni američtí prezidenti od Richarda Nixona začátkem 70. let se snažili – neúspěšně – snížit závislost své země na zahraniční ropě.

Novým trendem však je, že politické přístupy, které se ještě před pár lety propagovaly jako boj proti klimatickým změnám, se dnes prezentují jako nezbytná cesta ke zvýšení energetické bezpečnosti. Na pozadí finanční krize a v době, kdy veřejná podpora politiky boje proti klimatickým změnám klesá v mnoha rozvinutých zemích na historická minima, slyšíme od politických špiček méně řečí o hrozbě globálního oteplování a více řečí o údajných ekonomických přínosech klimatické politiky.

Toto je pouze část komentáře. Celý text najdete na stránkách Project Syndicate.