#jasnovEU – díl 9: O zakázaném vysavači

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Shutterstock

Podlaha v naší redakci by potřebovala notně vyluxovat. Prokrastinace je ale prokrastinace, a tak jsme o vysavačích radši napsali článek.

Seriál #jasnovEU vážně i nevážně osvětluje některá sporná témata spojená s EU. Inspiraci čerpá na sociálních sítích.

Byl jednou jeden vysavač, a ten byl hodně smutný, protože ho zakázali. Kdo ho zakázal? Tu otázku snad nemyslíte vážně, milé děti. Zakázal ho Brusel.

„Je mi líto, vysavači, ale tvůj příkon je vyšší než 900 wattů. Jsi žrout energie. Je 1. září 2017, a tak jsem tě zakázal. Už se nesmíš prodávat,“ řekl Brusel.

Vysavač trochu urazilo, že mu někdo říká „žrout“, ale řekl si, že teď už nemá co ztratit, a tak se půjde projít.

Šel a šel, až potkal malého ptáčka, který se v lecčems vyznal, protože neměl nic lepšího na práci než poslouchat za okny, o čem si lidé povídají. Ptáček hned poznal, že se vysavači stalo něco špatného, a tak chtěl zjistit, co to je.

„Milý ptáčku, to já vůbec nevím. Do Evropské unie se hrnou uprchlíci, jedna z největších členských zemí se rozhodla odejít, ale ten zlý Brusel nemá na práci nic jiného, než mě zakazovat,“ povzdechl si vysavač.

Ptáček zapátral v paměti a řekl: „Aha, to bude podle evropského nařízení z roku 2013,“ řekl a zatvářil se trochu pyšně, protože ne každý ptáček umí zpaměti vyjmenovávat unijní nařízení.

„Tehdy se rozhodlo, že od září 2014 se na evropském trhu mohou prodávat vysavače s příkonem maximálně 1600 wattů. A ode dneška platí nový limit – maximálně 900 wattů,“ vysvětlil.

Vysavač zaúpěl. „No ale proč?!“

„Aby se ušetřilo energií,“ odvětil ptáček.

„No tě pic,“ pomyslel si vysavač. „A kolik asi tak?“

„No podle dopadové studie v celé EU asi 20 terawatthodin ročně. To je docela hodně, když si vezmeš, že Česko loni v elektřině spotřebovalo 72 terawatthodin.“

„Mno,“ řekl vysavač.

„Věřte nevěřte,“ řekl ptáček. „Energetická účinnost umí divy.“

Vysavači se to ale pořád nelíbilo. „No ale co je vůbec Bruselu do toho. Proč by měla EU zakazovat výkonné vysavače?“ zeptal se.

„No tak to pozor,“ povídá ptáček. „Vyšší příkon neznamená automaticky vyšší výkon,“ zacitoval, co právě nedávno slyšel z jednoho okna.

„Dej si placku na čelo!“ rozčílil se vysavač. „Dá přece rozum, že když snížím příkon, sníží se i výkon.“

Na to mu ptáček povídá: „Tak si přečti toto:“

„Hlavně,“ dodal, „výkon přístroje a sací výkon jsou zjednodušeně řečeno dvě odlišné věci. V tomhle případě nám jde hlavně o to, aby byl při stejném nebo nižším příkonu zajištěn stejný nebo lepší čistící účinek.“

„A jak to asi uděláš?“ zeptal se vysavač a uvědomil si, že toho sám o sobě moc neví.

Podle toho, co jsem slyšel od výrobců,“ načepýřil se ptáček, „je to hlavně konstrukce hubice a průtok vzduchu. Svým způsobem také konstrukce motoru – to se týká částí, které mají vliv na podtlak, přítlak a v konečném důsledku pak na sací výkon. Roli hraje taky konstrukce sáčku, materiál sáčku a průtok vzduchu v sáčku. Důležitý je i materiál filtru a podobně. Ale je taky otázka, jak lidi používají třeba nastavení štěrbin, které se dají upravit výškou kartáče a tak dál.“

„Samozřejmě, že příkon nejde snižovat donekonečna a v současné chvíli jsme asi narazili na hranici technických možností. Ale jde to,“ dodal ptáček.

„Seš nějakej chytrej,“ zavrčel vysavač. „Zaprvé, lidem nemá kdo co nakazovat, jaké si mají kupovat vysavače,“ začal vyjmenovávat své námitky.

Ptáček mu ukázal další konverzaci.

„Jenže – a o tom zase vím něco já,“ pokračoval vysavač, „ty nové moderní krámy mají tuhé hubice a sajou málo, takže se s nima luxuje nepohodlně, a ještě to trvá dýl!“

Zkušenost

„Možná to záleží spíš na osobním pocitu. Že když vysavač tolik nehučí, má člověk pocit, že vysává málo,“ namítl ptáček.

„Houby,“ uzavřel vysavač. „Ale mám radost. Ty nové krámy totiž určitě budou mít daleko nižší životnost. Ta jejich vyšší účinnost na ně totiž určitě klade větší zátěž, a tak toho vydrží míň,“ řekl, nasál zhluboka vzduch a vznešeně odjel pryč.

„No,“ pomyslel si ptáček. „S tou životností bych si nebyl tak úplně jistý, protože ta se obecně spíš prodlužuje. Ale jak je to s tou kvalitou vysávání, to by mě opravdu zajímalo.“

A letěl to zjišťovat k lidským obydlím.

A jak to máte vy, milé děti? Máte nový moderní vysavač? A mohla bych ho vidět? A jak vám vysává?