Zelená úsporám pokračuje, otázkou jsou peníze z povolenek

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa; zdroj: Rada EU

Na budoucnosti evropského systému obchodování s emisemi závisí i financování programu na podporu energetické účinnosti v budovách Zelená úsporám. Pokud nebudou výnosy dostatečné, chce mít ministerstvo životního prostředí v záloze další zdroje financování. Konkrétní představu má prezentovat příští měsíc.

Program pro podporu zateplování budov Zelená úsporám bude pokračovat. Pod názvem Nová zelená úsporám má zájemcům do roku 2020 poskytovat finance získané zejména prostřednictvím aukcí emisních povolenek. Vláda dnes (20. února) schválila věcný záměr programu, který představil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Žádosti o dotaci ze Státního fondu životního prostředí na úspornou rekonstrukci domu bude možné podávat od srpna. Do programu mohou být zpětně zařazeny i projekty zahájené od počátku letošního roku.

Letos se výzva týká jen rodinných domů. V budoucnu se pak finanční podpora bude vztahovat i na budovy veřejné služby, ty by ale měly představovat pouze 30 procent podpořených rekonstrukcí. V prvních dvou letech se dotace nebudou týkat ani bytových domů. Prostřednictvím úvěrů totiž jejich rekonstrukce podpoří Státní fond rozvoje bydlení.

Vláda v podpoře zateplování spatřuje zejména výrazný stimul pro českou ekonomiku. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) přinese program nové příležitosti zejména malým a středním firmám. Program má pomoci vytvořit více než 75.000 pracovních míst. Jedna koruna státní podpory z nového programu přinese podle ministerstva životního prostředí (MŽP) do státního rozpočtu 96 haléřů navíc, což má být celkově přes 26 miliard korun. Přínosy dotačního programu pro zateplování budov vyčíslil minulý rok tým ekonoma Miroslava Zámečníka (EurActiv 18.6.2012).

„Program Nová zelená úsporám se stane významným prorůstovým opatřením s pozitivními dopady na českou ekonomiku. A to jak přímo na státní rozpočet, tak i pro rozvoj podnikatelské sféry. Profitovat z něho budou především občané a dále firmy ve stavebnictví, strojírenství a dalších souvisejících oborech. Dalším nezanedbatelným přínosem je i zlepšení vzhledu našich měst a obcí,“ řekl médiím Chalupa.

Co s povolenkami?

Otázkou ovšem zůstává financování programu. Jak již bylo zmíněno, vláda chce pro podporu zateplování využít výnosy z prodeje emisních povolenek. Podle nového zákona o obchodování s emisními povolenkami má polovina zisků z povolenek putovat ve třetím obchodovacím období (2013 až 2020) přímo do státního rozpočtu. O druhou polovinu se mají podělit ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) Příští rok má celá polovina výnosů připadnout MŽP, v letech 2014 a 2015 získá MŽP 65 % a MPO 35 %. V roce 2016 pak MŽP připadne 60 % a MPO 40 % (EurActiv 13.9.2012).

Ministerstvo životního prostředí počítá s výnosem z povolenek okolo 26 až 28 miliard korun. Ceny povolenek se však dlouhodobě pohybují na rekordně nízké úrovni a budoucnost systému emisního obchodování (EU ETS) podle odborníků není jistá.

Evropská komise prosazuje dočasné stažení 900 milionů povolenek z aukcí, což by mělo cenu povolenky navýšit, výrazně by to ale na počátku obchodovacího období snížilo množství povolenek, které budou moci státy prodávat. Česká republika navíc značnou část povolenek přidělí zdarma výrobcům elektřiny (EurActiv 5.12.2012).  

MŽP oznámilo, že pro všechny případy připraví alternativní způsob financování programu a zajistí jeho fungování i v případě výpadku příjmů z prodeje povolenek. Konkrétní návrh má přinést v březnu. Ministr Chalupa přišel například s nápadem, aby letošní alokaci alespoň do výše 1,5 miliardy korun pokrylo z rozpočtové rezervy ministerstvo financí.

Významný zdroj financí mohou podle firem z oblasti šetrného stavebnictví a nevládních organizací představovat evropské fondy, o jejichž rozdělování pro léta 2014 až 2020 se v současné době rozhoduje (EurActiv 14.2.2013).