Zateplování podpoří vedle Nové zelené úsporám i peníze EU

Energetická účinnost, obrys domu

Nová zelená úsporám nabídne od začátku příštího roku do roku 2020 dotace ve výši 27 miliard korun. Použít je bude možné nejdříve pro energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů, od roku 2015 pravděpodobně i pro bytové domy a budovy veřejné služby. V příštích sedmi letech je ale možné také vyčerpat až 75 miliard korun z evropských fondů. Vláda by se tak měla podle stavebních firem zaměřit na efektivní čerpání.

Nová zelená úsporám pokračuje, nyní bude důležité zajistit finance pro další úspory energie v budovách z evropských fondů, upozorňují stavební firmy. V příštím programovém období (2014 až 2020) by bylo možné získat až 75 miliard korun. Čerpání evropských peněz tak musí být dostatečně efektivní, dodávají.  

„Vítáme, že vláda dnes potvrdila pokračování programu Nová zelená úsporám. Do roku 2020 přinese odhadem 27 miliard korun dotací,“ uvedl k tomu Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví.

„Sektor energeticky úsporného stavebnictví je však schopen efektivně vyčerpat až 12 miliard korun podpor ročně,“ dodává. Právě proto tak prý bude nyní nutné zaměřit se na evropské zdroje. Ty lze využít na zvyšování energetické účinnosti v bytových domech a veřejných budovách, jako jsou školy nebo nemocnice.  

Důležité je podle stavebních firem vyřešit roztříštěnost programů na úsporu energie v budovách mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj.

Spor o bytové domy

Nová zelená úsporám, jejíž pokračování včera (6. listopadu) potvrdila vláda, musela být sladěna s unijním programem Jessica, který podporuje udržitelné investice do městských oblastí. Z evropských financí totiž nemohou být podporovány dva podobné programy. Koordinace obou programů se však nedávno stala příčinou sporů mezi zmíněnými ministerstvy.

Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský a ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl se nakonec dohodli, že z Nové zelené úsporám nebudou do roku 2015 financovány bytové domy a budovy veřejné služby. Pokračování Zelené úsporám se tak prozatím vztahuje pouze na rodinné domy. Na ty je z celkové částky určeno 12,8 miliard korun.

Nakopnout stavebnictví

Program Nová zelená úsporám 2014 odstartuje 1. ledna příštího roku. Navazuje na Novou zelenou úsporám 2013, která je pokračováním staršího programu Zelená úsporám. Pro nejnovější program je zatím připraveno 1,5 miliardy korun, do konce roku se má účet navýšit na 2 miliardy. Zdrojem financí jsou výnosy z emisních povolenek (EurActiv 20.2.2013).

Na rozdíl od svého předchůdce klade program větší důraz na co nejvyšší úspory za vytápění a na komplexní rekonstrukce (EurActiv 4.7.2013).

Pokračování programu vítá i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Jde o smysluplné rozhodnutí, je to totiž jedno ze stimulujících opatření. Šlo také o jedno z našich doporučení vládě, jak opět nastartovat růst českého stavebnictví. Přejme si jen, aby to vyšlo,“ citovala ČTK jeho prezidenta Václava Matyáše.

I ministerstvo očekává, že program podpoří českou ekonomiku. „Program z jedné investované koruny přinese zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny, jak prokázala praxe programu Zelená úsporám,“ uvedl Podivínský (EurActiv 18.6.2012).