Za energeticky úsporné renovace by mohli Evropané dostávat levnější hypotéky

zdroj: Pixabay.com

Investice do energetické účinnosti v budovách zvyšují hodnotu nemovitostí a pomáhají snižovat riziko nesplácení. Evropská hypoteční federace proto přichází s nápadem na zvýhodněné hypotéky pro ty, kdo chtějí energeticky úsporně renovovat. Díky nižšímu riziku totiž mohou banky uvolnit více peněz.

Zvýhodněná hypotéka nebo levnější půjčka výměnou za renovaci, která zvýší energetickou efektivitu nemovitosti – s takovým pilotním projektem se chystá přijít Evropská hypoteční federace (EMF-ECBC).

Zájemcům by podle ní bylo možné jako odměnu za energeticky úspornou renovaci přidělit nižší rizikový profil, a za hypotéku by tak platili méně.   

EurActiv se tématu věnoval už loni. Přečtěte si ROZHOVOR.

„Celý hypoteční sektor je ochoten do toho jít,“ citovala bruselská redakce generálního tajemníka federace Lucu Bertalota.

Do přípravy chce EMF-ECBC zapojit Evropskou komisi, která by prý mohla nastavit mechanismus na celoevropské úrovni. Podoba pravidel a jejich legislativní zapojení by záviselo právě na Bruselu.

Do podzimu příštího roku plánuje federace ve spolupráci s bankami i evropskými úřady sesbírat potřebná data.  Pak je představí Komisi i Basilejskému výboru pro bankovní dohled, který vytváří globální standardy a doporučení.     

Uvolnit peníze

V Evropské unii zatím velkou část investic do energetické účinnosti stimulují veřejné dotace. Posun přináší Investiční plán pro Evropu zvaný Junckerův balíček, který má prostřednictvím poskytovaných záruk lákat soukromé investice mimo jiné i do energetické efektivity.  

Nápad hypoteční federace by ale přinesl první celoevropské schéma zaštítěné soukromými hráči z finančního sektoru. Poskytovatelům hypoték by umožnil nasměrovat volné peníze do ekonomiky.

Po finanční krizi byla v EU zavedena přísná pravidla na zajištění bank proti rizikům, která soukromé investice přiškrtila. Podle plánu EMF-ECBC by však úsporné renovace umožňovaly bankám snižovat rizikovost svých portfolií, což by v důsledku znamenalo více volného kapitálu.

„Podobné iniciativy, které chtějí provázat náklady na hypotéku s renovacemi, jsou inovativní a lze je jednoznačně přivítat – nejen proto, že podporují energetickou efektivitu,“ citoval bruselský EurActiv mluvčího Evropské bankovní federace (EBF).  

Soukromá iniciativa

Podle dosavadních analýz EMF-ECBC provedených ve Spojeném království, Nizozemsku a Itálii se ukazuje, že renovace zvyšují hodnotu nemovitostí a přinášejí poskytovateli i příjemci půjčky nižší riziko.

„V několika členských zemích je možné pozorovat, že když spotřebitelé investují do energetické účinnosti, míra nesplácení se snižuje, a úvěrové instituce mohou dávat nižší sazby,“ uvedl také vedoucí týmu pro energetickou účinnost v Evropské komisi Radoš Horáček.

Iniciativu EMF ECBC by šlo podle něj začlenit i do Junckerova balíčku. „Mohl by to být dobrý spouštěč,“ souhlasí Bertalot.

„Může to ale fungovat i bez státních garancí. Bude to příspěvek soukromého sektoru, a tak nebude nutné spoléhat jen na fiskální kapacitu jednotlivých zemí,“ dodal.

Adéla Denková s využitím EurActiv.com