Výstavba nových bloků Temelína je u ledu. Přepište energetickou koncepci, žádají NGOs

Jaderná elektrárna Temelín; zdroj: WikimediaCommons.org.

Elektrárenská společnost ČEZ dnes (10. dubna) definitivně ukončila probíhající tendr na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Vláda jí totiž nechce poskytnout garance, díky kterým by se jí investice vyplatila. Rozhodnutí vítají ekologické organizace, které po vládě žádají přehodnocení státní energetické koncepce.

Výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín je minimálně na nějaký čas u ledu. Elektrárenská firma ČEZ, která měla nové bloky zaplatit a provozovat, dnes tendr na výstavbu zrušila.

Vláda Bohuslava Sobotky totiž včera potvrdila, že nehodlá společnosti ČEZ poskytnout záruku v podobě garantované výkupní ceny za elektřinu nebo stabilizačního mechanismu.

„Státní záruka za dostavbu Temelína by znamenala neměřitelné riziko pro státní rozpočet i daňové poplatníky,“ zdůvodnil to premiér.

Bez garancí, bez Temelína

Sobotkův kabinet dal tuto neochotu najevo již dříve a ČEZ varoval, že v takovém případě nový Temelín nepostaví. Při současných podmínkách na energetickém trhu se mu to totiž nevyplatí.

„Od roku 2009, kdy byla veřejná zakázka vyhlášena, prošel energetický sektor v Evropě turbulentním vývojem,“ říká v tiskovém prohlášení generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu,” vysvětlil.

Informaci o zrušení tendru dostali všichni uchazeči – americká firma Westinghouse, rusko-české konsorcium MIR.1200 i  francouzská Areva, která byla už dříve z tendru vyloučena.

Bude jednou Temelín?

Podle Beneše rozhodnutí neznamená, že se v Česku s výstavbou jaderných zdrojů končí.

Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu,“ řekl s odkazem na vyjednávání o budoucnosti evropské energetiky.

Zájem o další rozvoj jádra vyjádřila i vláda, která chce do konce roku pro tuto oblast připravit komplexní plán.

Jenže ne všichni s výstavbou nových jaderných zdrojů v České republice souhlasí. Například ekologické organizace dlouhodobě poukazují na to, že nové jaderné reaktory se státu ekonomicky nevyplatí, ať už bude použit jakýkoliv model.  

Žádají proto přepracování státní energetické koncepce, která by se měla zaměřit především na snižování energetické náročnosti české ekonomiky.

„Měly by následovat konkrétní kroky pro zvyšování energetické efektivity a pro využití obnovitelných zdrojů bez zbytečné zátěže peněženek spotřebitelů. To je cesta ke skutečné energetické bezpečnosti a nezávislosti,“ komentoval to v tiskové zprávě Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Autor: Adéla Denková