Unie buduje jaderný reaktor za miliardy eur. Investované peníze jsou pod dozorem europoslanců

© Commons.Wikimedia.org / Oak Ridge National Laboratory - ITER Site

Výstavba jaderného experimentálního reaktoru ITER je pro EU finančně náročná. Díky projektu však došlo k vytvoření několika desítek tisíc pracovních míst. ITER by měl navíc v budoucnu získávat energii přelomovým způsobem.

Výbor europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) ve středu 20. února schválil účetnictví jaderného projektu ITER za rok 2017. Za evropský příspěvek na vývoj Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru na jihu Francie odpovídá společný podnik Fusion for Energy (F4E). Jeho rozpočet v roce 2017 dosáhl částky 865 milionů eur.

Zprávu ke schválení předložila europoslankyně Martina Dlabajová, která je místopředsedkyní výboru CONT.

Europoslankyně poukázala vedle nákladů i na přínosy, které ITER doposud přinesl. V letech 2008 až 2017 projekt vytvořil na 34 tisíc pracovních míst a dalších 11 tisíc by mohl vytvořit v budoucnu. Dále podle ní projekt přináší firmám nové know how a zlepšuje konkurenceschopnost.

Dlabajová tak výboru doporučila účetní přehled schválit, poukázala však na zpoždění projektu, které výstavba ITERu nabrala. Původní předpoklady totiž počítaly s tím, že se výstavba dokončí do roku 2020.

Podle europoslance Miroslava Pocheho bude ITER schopný produkovat energii za 15 až 20 let. I Poche je ovšem zastáncem toho, aby projekt pokračoval. Je důležité hledat nový zdroj energie, který je bezpečný a mnohem čistší než jaderná energie, uvedl europoslanec. Jedna z výhod ITERu je, že neprodukuje jaderný odpad.

Nyní drahá investice, v budoucnu však převratná technologie

Evropská komise nedávno navrhla vyčlenit na projekt dalších 6 miliard eur v rámci příštího víceletého finančního rámce pro období 2021 – 2027. Na tomto výdaji se následně v polovině ledna letošního roku dohodli i europoslanci. Hlasování v Evropském parlamentu tak ITERu poskytlo finanční jistotu i v následujících letech.

Europoslanci podpořili experimentální jadernou energetiku

Evropský parlament svým hlasováním prodloužil financování experimentálního reaktoru pro jadernou fúzi do roku 2027. Tento krok do neznáma, který si vyžádá několik miliard eur, ale některé europoslance i nadále znepokojuje. Mohl by však vést k revoluci ve výrobě energie.

Podle Evropského účetního dvora však existuje riziko, že vyčleněné finance nebudou stačit, a hrozí tak výrazný nárůst nákladů. Do projektu bylo doposud celkově investováno 9 miliard eur.

Vysoké náklady by však v budoucnu měly přinést významný posun při získávání energie. Hlavním posláním experimentálního reaktoru je snaha vytvářet mnohonásobně větší množství energie, než je nutné vynaložit k jeho provozu. Podle odhadů by mohl být zisk energie až desetinásobný.

Německý expert: Lidé musí nejprve věřit, že jim chytrá energetika přinese užitek

„Lidem v Německu se myšlenka energetické transformace líbí. Neopodstatněné náklady ale mohou tento konsenzus ohrozit,“ říká o rozvoji chytrých sítí v sousední zemi Mathias Böswetter ze Spolkového svazu solárního průmyslu (BSW).

Technologie fungující na základě jaderné fúze, by v budoucnu měla vytvořit prototyp, který následně využijí elektrárny po celém světě. Jaderná fúze představuje proces, při kterém dochází k přeměně vodíku v helium. V tu chvíli dochází k velkému uvolňování energie, kterou umí ITER využít. Při získávání energie je však nutné zohlednit dlouhodobou udržitelnost, bezpečnost a současně šetrnost k životnímu prostředí.

Experimentální jaderný reaktor je budován od roku 2007 na jihu Francie ve výzkumném centru Cadarache. Na projektu společně se zeměmi EU spolupracují i další státy jako je Rusko, Indie, Čína, Jižní Korea, Japonsko či USA. Projekt je v současnosti hotový přibližně ze 60 procent.