„Téměř nulovou spotřebu energie“ už má většina novostaveb, říká asociace

© Shutterstock

S novým rokem vstoupila ČR do další fáze postupného přechodu na energeticky úspornější domy. Větší novostavby už by měly plnit požadavky na „téměř nulovou spotřebu“. Zní to radikálně, ale nejedná se o velkou změnu oproti domům, které se staví teď.

Nové požadavky se od 1. ledna 2019 týkají každého, kdo podává žádost o stavební povolení pro soukromou novostavbu s celkovou energeticky vztažnou plochou nad 350 metrů čtverečních. Nově bude možné stavět tyto domy pouze jako takzvané „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“.

Neznamená to ale, že by nové domy nesměly spotřebovávat skoro žádnou energii. Jde o krkolomný technický termín z evropské směrnice o energetické náročnosti budov, kterou Česko převzalo do své legislativy v roce 2013.

Státy mohly při přejímání směrnice zohlednit národní podmínky, a v českém prostředí bude taková „budova s téměř nulovou spotřebou energie“ zjednodušeně řečeno asi o 10 až 20 procent úspornější ve srovnání s novostavbami, které se staví teď. Konkrétně by se měla potřeba tepla na vytápění v takovém domě pohybovat mezi 30 až 70 kilowatthodinami na metr čtvereční za rok, uvádí asociace Šance pro budovy. U současných novostaveb je to 40 až 90 kilowatthodin.

Energie z neobnovitelných zdrojů potřebná pro provoz budovy (nezapočítávají se domácí spotřebiče) by se měla pohybovat mezi 100 až 160 kilowatthodinami na metr čtvereční ročně. Dosud pro novostavby této velikosti platil požadavek 120 až 200 kilowatthodin, dodává asociace.

„Jedná se o budovu s nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů energie,“ shrnuje Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Daleko blíže „nulové spotřebě“ jsou ve skutečnosti takzvané pasivní domy, upozorňuje Šance pro budovy. Na ty je možné čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám, který požaduje maximální spotřebu tepla na vytápění 15 kilowatthodin na metr čtvereční na rok a spotřebu neobnovitelné energie v provozu budovy nanejvýš 60 kilowatthodin na metr čtvereční ročně.

ČR je lídrem střední Evropy v pasivních domech. Musí si ale rozmyslet budoucí podporu energetických úspor

Výroční data ze sektoru šetrného stavebnictví mimo jiné ukázala stabilizaci trhu pasivních domů. Je to i díky Nové zelené úsporám. Česko má i další dotační programy na podporu energetických úspor. Jejich současné nastavení se ale chýlí ke konci.

Odolnější domy

Budovy s téměř nulovou spotřebou by měly lidem přinést úspory energie nebo lepší vnitřní prostředí.

„Obecně lze říci, že se bude jednat o budovy s kvalitnějšími konstrukcemi a účinnými technickými zařízeními a valná většina z těchto budov by měla být zařazena dle třídy ukazatele energetické náročnosti do kategorie B,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Trefancová.

„Teplota v takovéto budově by měla být relativně stabilní. Toho bude oproti domům v horším energetickém standardu dosaženo lépe zateplenými obvodovými zdmi, střechou a kvalitními okny, většinou s trojskly,“ říká ředitel Šance pro budovy Petr Holub.

„Díky kvalitnější obálce budovy společně s účinným zastíněním jižních oken bude dům odolnější vůči klimatickým změnám. To znamená, že se v létě bude méně přehřívat a v zimě se do něj nedostane chlad zvenčí,“ dodává Holub.

Zateplovat bez dotací? Česko to čeká už za pár let

Přítok evropských dotací do ČR čeká na konci desetiletí útlum. Stát se chystá na přechod ke zvýhodněným úvěrům, které by dotace doplnily. Rozjíždí se už v oblasti energetických úspor.

Pokud jde třeba o výstavbu bytových domů, pro velkou část developerů podle něj nové požadavky nejsou zásadní výzva. „Podle odhadů z trhu už nyní 60 až 70 procent staveb požadavek plní,“ říká Holub. Kvalitně stavějící developeři tak podle něj nebudou muset zdražovat.

„Pokud ale developer dosud kvalitně nestavěl, nebo kupuje již hotový projekt navržený v nižším energetickém standardu, přizpůsobení se nově platné legislativě se může cenově promítnout v řádu jednotek procent ze stavebních nákladů,“ dodává Holub.

Od příštího roku se jako „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“ budou muset stavět i menší soukromé budovy pod 350 metrů čtverečních. Už od roku 2018 se takový požadavek vztahuje na domy s rozlohou nad 1 500 metrů čtverečních. V roce 2016 začaly postupně nabíhat také požadavky pro budovy veřejné správy.