Systém emisního obchodování čeká další důležité hlasování

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: dan

Výbor pro životní prostředí v Evropském parlamentu dnes opět hlasuje o návrhu na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí. Objevilo se několik kompromisních návrhů. Zásadní bude postoj Evropské lidové strany, jejíž názory na backloading se různí. Plenární zasedání má o návrhu hlasovat za 14 dní.

Dnešek (19. června) je dalším dlouho očekávaným dnem kvůli vývoji v evropském systému emisního obchodování (EU ETS). Odpoledne má totiž výbor pro životní prostředí (ENVI) v Evropském parlamentu znovu hlasovat o návrhu na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek.

S návrhem na tzv. backloading přišla minulý rok Evropská komise, která usiluje o zvýšení cen povolenek, které jsou dlouhodobě příliš nízké. Výbor ENVI návrh Komise v únoru podpořil. Plenární zasedání však v dubnu poslalo zprávu europoslance Matthiase Grooteho (S&D) zpět k přepracování (více informací EurActiv 5.6.2013).

Ve výboru dostal návrh několik desítek pozměňovacích návrhů a dnes odpoledne by se mělo ukázat, zda povedou ke kompromisu mezi europoslanci. Záležet bude především na postoji Evropské lidové strany (EPP), která je v otázce backloadingu rozdělena do tří skupin. Mezi jejími europoslanci jsou jak zastánci návrhu Komise, jako například Němec Peter Liese, tak rozhodní odpůrci – například finská europoslankyně Eija-Riitta Korholová.

Možný kompromis

Podle zasvěcených pozorovatelů však bude rozhodující, zda se podaří prosadit kompromisní návrh dalšího poslance EPP, Rakušana Richarda Seebera. Ten sice souhlasí s dočasným stažením povolenek, navrhuje však, aby byly zpět do systému navráceny již rok po stažení. Komise přitom plánovala, že by se povolenky do systému aukcí vrátily nejdříve v roce 2018 (EurActiv 13.11.2012).

Do konce třetího obchodovacího období EU ETS (tedy do roku 2020) by Komise mohla takovou změnu provést pouze jednou a maximální počet stažených povolenek by měl být stanoven na navržených 900 milionů, navrhuje Seeber a jeho kolegové. Množství povolenek by přitom mohlo být i nižší – ve výboru se hovoří také o počtu 600 milionů.

I pokud dnes europoslanci ve výboru návrh zprávy schválí, Komise se svým plánem zdaleka nebude mít vyhráno. V prvním červencovém týdnu má o backloadingu znovu hlasovat plenární zasedání.

Jednotnou pozici pak budou muset vytvořit také členské státy. Mělo by k tomu dojít na začátku podzimu. Litva, která od začátku července přebírá předsednictví v Radě EU, již potvrdila, že se problematice ETS hodlá věnovat. Trojstranná jednání mezi Komisí, Parlamentem a Radou, by pak mohla začít v říjnu. To již také bude situace jasnější po výsledku voleb v Německu (EurActiv 18.2.3013).

V každém případě je jasné, že původní plán pro backloading již nemůže být dodržen. Komise totiž původně počítala s tím, že ke stažení povolenek dojde od příštího roku (EurActiv 17.4.2013).