Stavitelé: Ministryně Jourová musí vylepšit nastavení fondů pro zateplování bytovek

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová; zdroj: www.vlada.cz

Úsporné renovace budov má v České republice financovat několik operačních programů evropských fondů. Ministerstvo průmyslu i životního prostředí si podle aliance firem z oboru šetrného stavebnictví vedou se svými programy dobře. Vylepšení ale potřebuje program, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj a který má poskytovat peníze na renovace bytových domů.

Kvůli špatně nastavenému operačnímu programu zatím hrozí, že obyvatelé bytových domů nebudou mít v budoucnu k dispozici dostatek peněz na energeticky úsporné renovace. Integrovaný regionální operační program, který má renovace bytovek financovat, potřebuje vylepšení.

Tvrdí to aliance Šance pro budovy, která sdružuje firmy z oboru šetrného stavebnictví. Ta zhodnotila poslední verze návrhů na podobu operačních programů, ze kterých se mají v novém programovacím období evropských fondů (2014 až 2020) financovat úspory energie v budovách.   

Nejhorší hodnocení přitom dostal právě Integrovaný regionální operační program (IROP), který má v gesci ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Věry Jourové (ANO).

Zlepšit nebo přesunout

Na úsporné renovace bytových domů podle aliance přiděluje ministerstvo málo peněz. Efektivně by se prý v programu dalo na bytovky využít 45 miliard korun. IROP ale počítá jen se 13 miliardami. V podmínkách projektů prý také vyžaduje příliš nízkou úsporu energie – 30 % podle aliance není dostatečná podmínka pro nákladově efektivní renovace.

„Čerpání prostředků z fondů EU by mělo nabídnout mechanismus pro realizaci úspor energie majitelům všech typů nemovitostí, kromě rodinných domů,“ říká ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.  

„Chápu, že paní ministryně se nejdříve musí rozkoukat a také že hasí problémy s čerpáním stávajících evropských fondů. Zároveň se jí však krátí čas i pro nastavení nových operačních programů,“ komentuje to v tiskové zprávě ředitel Šance pro budovy Petr Holub.  

Kdyby se nepodařilo nastavení IROP vylepšit, je prý možné přesunout podporu úspor pod Operační program Životní prostředí (OPŽP), který má v gesci ministerstvo životního prostředí. Ten je prý zatím připraven kvalitněji. Podporovat má úspory energie ve veřejných budovách, podle evropských pravidel by ale přesunutí bylo možné.

Peníze pro všechny

Ještě lepší hodnocení dostal od aliance Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Ten se zaměřuje na podporu úspor energie v průmyslu, a to i v průmyslových a komerčních administrativních budovách.

Dobře je prý nastaven i Operační program Praha – pól růstu v gesci pražského magistrátu, který má financovat renovace budov veřejné správy na území hlavního města.

„Čerpání prostředků z fondů EU v rámci jednotlivých operačních programů by mělo nabídnout stabilní podpůrný mechanismus pro realizaci úspor energie majitelům všech typů nemovitostí: bytových domů a veřejných i komerčních budov – kromě rodinných domů, které z evropských zdrojů není možné financovat,“ shrnuje Holub. Na rodinné domy se proto zaměřuje vládní program Nová zelená úsporám.

Ten patří spolu s fondy mezi hlavní nástroje, které mají Česku pomoci splnit závazek úspor energie do roku 2020. Cíl vyplývá z evropské směrnice o energetické účinnosti a ministerstvo průmyslu jej vyčíslilo na 48 petajoulů. Splnit ho chce vláda právě díky úsporám v budovách. Pokud se to nepovede, zapojit se budou muset i energetické firmy a průmysl.

Autor: Adéla Denková