Stáhněte část emisních povolenek z EU ETS, vyzývají energetičtí giganti Komisi

Emise

Třináct velkých evropských energetických firem zaslalo Evropské komisi společný dopis, v němž vyzývají ke stažení 1,4 miliardy emisních povolenek ze systému obchodování. Cílem tohoto kroku by mělo být zvýšení cen uhlíku, které se dlouhodobě potýkají s rekordním poklesem. S podobnými opatřeními však nesouhlasí zástupci energeticky náročných průmyslových odvětví.

Funkční evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS) je jedním z nejdůležitějších nástrojů pro naplnění ambiciózních emisních cílů, připomněly těžké váhy evropské energetiky jako Shell, E.On, Statoil, Alstom, Dong Energy nebo General Electric.

Evropskou komisi proto společným dopisem vyzvaly, aby pozdržela aukce 1,4 miliardy emisních povolenek.  Tento krok by podle nich reflektoval také návrhy Evropského parlamentu, který na nutnost stažení určitého množství povolenek se systému obchodování poukazuje již delší dobu (EurActiv 27.2.2012).

Tento krok by měl vést ke zvýšení ceny povolenek. Mohly by tak opět získat zpět svou původní funkci – totiž motivovat firmy k investicím do opatření, která by pomohla snížit množství vypouštěných emisí. V současnosti se totiž ceny povolenek dlouhodobě pohybují na příliš nízké úrovni (EurActiv 27.3.2012).

Firmy ve svém dopise také upozornily, že k plnění emisních cílů přispívají i samotné výnosy z aukcí povolenek, které mají být použity pro financování dalších zelených investic.

Komise bude reagovat

Isaac Valero Ladrón, mluvčí evropské komisařky pro oblast klimatu Connie Hedegaard, výzvu energetických gigantů přivítal.

„Asociace podnikatelů a firmy sázejí na inovace a konkurenceschopnost. Tohle je přitom nejlepší způsob, jak nastartovat ekonomický růst a vytvořit v Evropě pracovní místa,“ řekl EurActivu.

Komise proto podle něj ještě před letními prázdninami předloží nový plán, podle kterého by měly aukce povolenek ve třetí fázi EU ETS (2013–2020) probíhat. Zároveň prý exekutiva představí svou dlouhodobou představu o posílení emisního trhu.

Na přehodnocení systému obchodování s emisemi se v dubnu na svém zasedání shodli i evropští ministři pro energetiku.

Průmyslu se výzva nelíbí

Zástupci energeticky náročných průmyslových odvětví však na výzvu třinácti energetických firem reagovali negativně.

Zatímco autoři dopisu se domnívají, že vyšší ceny uhlíku pomohou díky pobídce k investicím zvýšit konkurenceschopnost evropských podniků, zástupci tohoto průmyslového sektoru se naopak obávají, že jejich konkurenceschopnost se sníží.

Upozorňují také na to, že výroba by se mohla přesunout do oblastí mimo EU, ve kterých neplatí tak přísná emisní opatření.

„Nemyslíme si, že by k přehodnocení systému obchodování mělo dojít právě teď. Rádi bychom EU ETS zachovali jako nákladově efektivní nástroj pro snižování emisí,“ řekl Robert Jan Jeekel z federace Eurometaux, která sdružuje evropské podniky zpracovávající neželezné kovy.

„Vysoká cena uhlíku nebyla původním cílem evropského systému obchodování s emisemi,“ dodal.