Stáhneme se z EU, varují výrobci izolací. Chtějí záruky pro energetické úspory

zdroj: www.knaufinsulation.cz

Výrobci stavebních izolací žádají Evropskou komisi, aby do nového klimaticko-energetického balíčku zahrnula i závazek pro energetické úspory. Jinak prý nemají motivaci zůstávat v Evropě. Vedle známého „úniku uhlíku“ se tak nyní šermuje „únikem čistých technologií“. Podle skeptiků jde spíše o komunikační taktiku.

„Únikem uhlíku“ tradičně straší odpůrci evropské klimaticko-energetické politiky EU. Zjednodušeně jde o obavy, že kvůli důrazu na ochranu klimatu a rozvoj čistých technologií se evropský průmysl postupně přesune do zemí s méně přísnými předpisy.

Vedle „carbon leakage“ teď ale opačná strana barikády upozorňuje na možný „low carbon leakage“, tedy jakýsi „únik nízkouhlíkových technologií“.

Takové obavy se zhmotnily ve chvíli, kdy německý výrobce izolací Knauf Insulation oznámil, že v Evropě už nehodlá otevřít žádné nové výrobní podniky. Firma má přitom roční obrat v řádech miliard dolarů.

„Kdyby se slova o energetické účinnosti měnila v činy, pak bych nové továrny v Evropě otevíral,“ napsal na začátku měsíce předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi šéf společnosti Tony Robson.

Namísto toho ale firma zavřela jeden podnik v Itálii a další investice chystá ve Spojených státech, Turecku a asijských zemích.  

Dejte tam třetí cíl

Výrobci izolací se nelíbí váhavý evropský přístup k energetickým úsporám. I když evropští komisaři i řada odborníků o energetické účinnosti často hovoří jako o důležité součásti ekonomiky, v praxi pak takovou podporu nemá.

V Evropě tak například platí cíl pro 20% zvýšení energetické účinnosti do roku 2020, je to ale jediný z klimaticko-energetických závazků pro rok 2020, který EU pravděpodobně nesplní.

Tento týden má Evropská komise zveřejnit svou představu o cílech pro další dekádu, energetických úspor se ale nedotkne. O případném závazku bude možné hovořit až v létě, kdy bude Komise přezkoumávat směrnici o energetické účinnosti.

Podle Robsona ale v takové situaci nemají investoři dostatečnou jistotu, že energetické úspory budou mít v Evropě potřebnou podporu. „Energetická účinnost se neudělá sama od sebe,“ napsal Barrosovi.

Jinak odejdeme 

Knauf Insulation přitom není jediná nespokojená firma. Minulý týden se na evropskou komisařku pro výzkum a inovace Máire Geoghegan Quinnovou obrátil irský výrobce izolací Kingspan. Chce po ní, aby podpořila závazný evropský cíl pro energetické úspory.

Bez toho „riskujeme únik pracovních míst do rychle se rozvíjejících a urbanizovaných částí světa, které se dokážou rychleji chopit příležitosti,“ varoval ve svém dopise šéf firmy Gene Murtagh.

Podobné obavy sdílí i prezident další irské společnosti Ingersoll Rand Manlio Valdes. Ten komisařce napsal, že jeho firma se v konkurenci udrží pouze v případě, že Evropa bude využívat úsporné technologie.

Není třeba se bát

Podle zdrojů EurActivu se k těmto hlasům připojují i představitelé dalších společností, ačkoliv ne vždy se svými obavami vycházejí na veřejnost.

Jenže například podle Evropské odborové konfederace (ETUC) je to spíš komunikační strategie těchto firem.

„Potřebujeme podporu, která by motivovala zpracovatelský průmysl, aby zůstával v Evropě. Nejsem si ale jistý, že ‚únik čisté energie‘ je nějaký závažný problém,“ řekl bruselské redakci poradce ETUC Benjamin Dennis.

Autor: Adéla Denková