Renovace budov přinášejí pracovní místa, kdo je má ale zaplatit?

Evropská komisařka pro boj se změnami klimatu Connie Hedegaardová; zdroj: Evropská komise

Energetické úspory ve svém návrhu pro klimatické a energetické cíle 2030 Evropská komise opomíjí. V polovině roku se ale očekává revize evropské politiky v této oblasti. Podle představitelů Komise se má zaměřit na renovace budov. Financovat by se prý měly hlavně ze soukromých peněz.

Na podzim Evropská komise představí revizi politiky v oblasti energetické účinnosti. A zásadní roli mají hrát v jejím novém nastavení renovace budov.  

„Když jsme v Komisi analyzovali, které sektory mají v Evropě potenciál vytvořit větší počet pracovních míst, ukázalo se, že to jsou zelená odvětví – energetická účinnost, obnovitelné zdroje a nakládání s odpady,“ řekla evropská komisařka pro boj se změnami klimatu Connie Hedegaardová, která v pondělí (3. února) navštívila Slovensko. 

„Když budete tady v Bratislavě stavět energeticky efektivní budovy, vyžádá si to práci lidí přímo zde na místě. Tato pracovní místa se nemohou jen tak ztratit do Číny nebo jinam,“ citovala ji slovenská redakce EurActivu. 

Malý balíček

Renovace budov podle ní navíc nejen vytváření pracovní místa a šetří náklady na energie. Dalším přínosem je snižování emisí skleníkových plynů a lepší prostředí pro lidské zdraví přímo v budovách.

Proto budou „zcela ústřední“ ve zmíněné revizi politiky EU, zdůraznil v Bruselu také vedoucí oddělení pro energetickou účinnost v Evropské komisi Paul Hodson.

Podle informací bruselského EurActivu by měla Komise dokument zveřejnit v červenci, Hedegaardová ale v pondělí v Bratislavě uvedla, že to bude na podzim.

Postoj Komise k energetické účinnosti a renovacím budov nyní ostře sledují zastánci energetických úspor a firmy, které v tomto sektoru působí. Nelíbí se jim totiž, že komisaři nezahrnuli cíl pro energetickou účinnost do nového klimaticko-energetického balíčku.

Poslanci versus Komise

Do roku 2020 platí pro Evropu nezávazný cíl, aby energetickou účinnost zvýšila o 20 %. Pro rok 2030 ale Komise s žádným podobným cílem nepočítá. Odkazuje se přitom právě na fakt, že politika v oblasti energetických úspor má podle plánu procházet během letošního roku revizí.

Evropský parlament na druhé straně závazek pro energetickou účinnost podporuje. Během dnešního plenárního zasedání europoslanci schválili požadavek na cíl ve výši 40 %.

Hodson se v Bruselu každopádně snažil zchladit očekávání, že revize přinese výrazný pokrok. Půjde podle spíše o nastavení ideální kombinace technologií, Komise by také měla doladit existující opatření.

Soukromé peníze

Pokud by měly přijít nějaké nové závazky pro členské země, měly by se státy zaměřit hlavně na chování spotřebitelů energie, řekl také. Veřejné finance jsou totiž podle něj v Evropě v současné době slabé.

„Proto by se úspory energie neměly dělat za veřejné peníze. Mají totiž velké přínosy pro soukromý sektor,“ prohlásil.