Reforma trhu s uhlíkem může odstartovat v roce 2019, konečná dohoda je na spadnutí

zdroj: Shutterstock; autor: fotorince

Česko ve středu vystoupilo z blokační menšiny, která bránila brzkému spuštění reformy trhu s emisními povolenkami. Otevřelo tak po měsících jednání cestu ke konečné dohodě členských zemí s europoslanci. Ta by mohla padnout už příští týden v úterý, píše Reuters. Rezerva tržní stability, která má skoncovat s přebytkem povolenek na trhu, by mohla začít fungovat od roku 2019.

Jednání o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS) by se mohla uzavřít už příští týden. Členským zemím se totiž ve středu podařilo během jednání diplomatů po dlouhé době shodnout na termínu, ve kterém by měla reforma začít platit.

Přispělo k tomu couvnutí České republiky z blokační skupiny států, která zatím dřívějšímu spuštění bránila.

Blokační menšina držela dlouho, nakonec vstoupilo Česko.

Takzvaná rezerva tržní stability (Market Stability Reserve – MSR) by mohla začít v evropském systému pro obchodování s emisemi fungovat od 1. ledna 2019.

Stahovat by se do ní měly přebytečné povolenky, o které na trhu není zájem, a snižuje se jejich cena. Kvůli levným emisím pak podniky nemají motivaci investovat do nízkouhlíkových opatření.

Diplomati se také shodli, že do rezervy zamíří i povolenky, které zůstaly kvůli snížení průmyslové aktivity nepřidělené. Stejně tak se rezerva využije pro takzvané backloadované povolenky, které byly dočasně staženy během předchozí dílčí reformy.

Český průlom  

Blokační menšina vedená Polskem trvala na zavedení stabilizační rezervy až od roku 2021, podle původního návrhu Komise. Česko bylo součástí tohoto bloku. Jak už ale EurActiv informoval v úterý, vláda přijala novou rámcovou pozici a rozhodla se podpořit dřívější start.

Vyjednavači na něj ale měli přistoupit jen za podmínky, že chudší členské státy získají kompenzaci.

Jak napsala ČTK, Česko trvá na tom, že vznik rezervy se nesmí dotknout takzvaného fondu solidarity, na jehož vzniku se lídři členských zemí dohodli při projednávání klimaticko-energetického balíčku na podzim loňského roku.

Jeho prostřednictvím je 10 % povolenek obchodovaných v ETS vyčleněno za účelem „solidarity, růstu a propojení“. Využít je mohou země, jejichž HDP na hlavu nepřesahuje 90 % průměru EU.

Finále jednání

Lotyšsko, které v současné době členským státům v Radě EU předsedá, teď ještě čeká vyjednávání se zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise. Ke konečné dohodě by mohlo dojít už 5. května, sdělily agentuře Reuters diplomatické zdroje.

Česko brání fond solidarity pro chudší členské země.

Členské země se se svou pozicí přiblížily europoslaneckému výboru pro životní prostředí, který jako startovací datum vidí 31. prosinec 2018. O reformě ale bude muset ještě hlasovat celé plénum Parlamentu. Hlasování je naplánováno na červenec.

Také vyjednávací mandát Rady EU budou muset formálně podpořit ministři členských zemí.

Zprávy, že se během uzavřených jednání podařilo dosáhnout kompromisu, mírně zvýšily cenu povolenek. Trh už zareagoval v úterý, a to právě na informaci EurActivu, která naznačila, že kvůli Česku se polská blokační menšina rozpadne.

Autor: Adéla Denková