Řada českých firem se na úspory energie dívá nedůvěřivě

zdroj: www.isover.cz

Tepelná izolace se dá v průmyslu využít jak pro výrobní procesy, tak pro budovy, které k podniku patří. Uspořit se tak prý dá i polovina energie. Úspory je možné financovat díky úvěrům nebo z evropských peněz. Tento potenciál využívají i české průmyslové podniky, řada firem prý ale na „zateplování“ hledí s nedůvěrou.

Evropa je uprostřed debaty o své příští klimatické a energetické politice. Nejde jí pouze o snižování emisí CO2, ale také o zachování schopnosti obstát ve světové konkurenci. A to v době, kdy evropské podniky platí za elektřinu dvakrát víc než konkurenti z USA.  

Až dosud podle Světové energetické agentury pomáhaly evropským firmám úspory energie. A nejde jen o elektřinu, ale také o teplo.

Například podle studie konzultační společnosti Ecofys může průmyslu výrazně pomáhat třeba využívání tepelných izolací. Celkově prý může evropskému průmyslu ušetřit miliardy eur.  

Příjemné klima

„Zateplování“ tak není pouze pro obytné budovy, ale také pro průmyslová zařízení, ukazuje studie. A nemusí se vždy jednat pouze o zateplování – často je naopak třeba udržet chlad.

Zcela běžně se tak už dlouhou dobu provádějí tepelné izolace třeba v hutnickém podniku ArcellorMittal Ostrava, sdělila redakci tisková mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Na smysluplnou a rozumnou návratností podloženou investici se ve firmách najdou peníze vždycky,“ říká Petr Karkoš ze společnosti BASF Stavební hmoty.

„Vhodné využití izolačních materiálů má zcela jistě stále spoustu nevyužitého potenciálu. Ať už se jedná o udržení vhodného klimatu v budovách, nebo o vlastní výrobní technologii,“ řekl EurActivu také ředitel výroby a logistiky společnosti BASF Stavební hmoty Petr Karkoš.

Ze zkušenosti vlastní firmy jmenuje například tepelnou izolaci technologie sušení písku, ale také izolaci výrobních a skladovacích prostor.

„To výrazně napomáhá ke zlepšení tepelné pohody i snižování nákladů na vytápění, případně chlazení,“ uvedl Karkoš.

Dobré sklo

„Zateplování má skutečně velký dopad na úspory a to nejen v bytové výstavbě,“ řekl redakci zástupce Asociace výrobců minerální izolace Karel Sedláček. Podle zkušeností s výrobními halami lze prý díky zateplení počítat s úsporami okolo 50 až 60 procent.

Do hry vstupuje i sklo. Podle produktového manažera společnosti AGC Flat Glass Pavla Hotového je až 85 % zasklených ploch osazeno nedostatečným zasklením. Zlepšení by prý přitom mohlo s úsporami pomáhat i průmyslovým podnikům.

„Proto je nutné, aby na trhu stále rostl podíl izolačních trojskel s vysoce výkonnými nízkoemisivními povlaky,“ uvedl Hotový.

Hlavně nenaletět

Jak ale tvrdí Sedláček, firmy v České republice nemají o možných úsporách dostatečný přehled. Nemohou pak podle něj dostatečně využít potenciál, který úspory nabízejí.

„Nevnímají to jako investici do budoucna, která jim sníží fixní náklady, ale jako snahu někoho prodat jim nějaký výrobek,“ řekl.

Na nedostatek peněz pro investici si prý podniky nemusí stěžovat. „Kdyby si na zateplení vzali úvěr, tak na úspoře na fixních nákladech se jim to do několika let vrátí i s úroky,“ tvrdí.   

Naděje na přežití

Úspory energie v průmyslu lze přitom financovat různými způsoby. Vedle úvěrů to jsou i evropské fondy, psal už EurActiv v jednom ze starších článků.

Podle Petra Karkoše je ale hlavní, aby byl každý projekt ekonomicky obhajitelný. Na smysluplnou investici, která má rozumnou návratnost, se prý ve firmě peníze najdou vždy.

„Případnou státní či evropskou dotaci je třeba brát pouze jako dodatečný bonus,“ dodává.   Častou zkušeností totiž podle něj bývá, že se dotacemi udržují při životě projekty nebo oblasti průmyslu, které by za normálních okolností neměly naději na přežití.

Stát i Unie by tak prý měly hlavně vytvářet vhodné podmínky pro podnikání a úspěšnost jednotlivých firem a oborů nechat na jejich schopnosti konkurovat v ekonomickém světě.

Autor: Adéla Denková