Průmysl vypustil méně emisí CO2, ceny povolenek na minimu

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Gyre.

Evropské energetické společnosti a průmyslové podniky vypustily v roce 2011 o 2,4 % méně emisí skleníkových plynů než v předchozím roce. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Evropskou komisí. Hlavním důvodem poklesu, který má za následek i historicky nejnižší ceny emisních povolenek, je zpomalení evropské ekonomiky.

Čísla, která včera představila Evropská komise, ukazují, že evropské firmy zařazené do evropského systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (ETS) v loňském roce vypustily do ovzduší o 2,4 % méně CO2 než v roce 2010. Pokles zaznamenala Komise i v České republice, kde se emise CO2 snížily o 74 milionů tun, což je o 1,85 % méně než o rok dříve.

Pokles emisí má za následek také propad cen emisních povolenek. Zatímco v roce 2010 se povolenky CO2 obchodovaly za zhruba 17 euro, dnes se cena za vypuštění jedné tuny emisí nachází na úrovni 6,14 euro. K nižším cenám přispívá vedle poklesu průmyslové výroby a zpomalení ekonomiky také nadbytek volných povolenek.

Agentura Reuters uvádí, že od roku 2005, kdy byl evropský uhlíkový trh spuštěn, převyšoval objem vypouštěných emisí CO2 stanovené stropy pouze v roce 2008. V ostatních letech měly firmy povolenek nadbytek. Analytici objem volných povolenek v období 2008-2012 odhadují na stovky milionů.

Vyšší cena povolenky je přitom pro celý systém ETS klíčová. Vysoká cena uhlíkových emisí má velké průmyslové znečišťovatele motivovat k investicím do obnovitelných a dalších nízkoemisních zdrojů, ale také energetických úspor. Na to jsou však dnešní ceny povolenek příliš nízké.

V Evropské unii se proto nyní diskutuje o možnosti stáhnout z další fáze obchodování v ETS, která začne v roce 2013, určité množství povolenek, což by mohlo trh s uhlíkem nastartovat (EurActiv 27.2.2012).

„Ještě nikdy neměli politici lepší podmínky pro záchranu ETS od důsledků nadměrné alokace a recese nežli dnes,“ říká Damien Morris, poradce ekologického sdružení Sandbag.

K omezení počtu povolenek vyzývají dnes nejen tradiční obhájci vyšších cen uhlíku, kterými jsou ekologická sdružení a firmy v zelených odvětvích. Zpřísnění trhu by nyní vyhovovalo i dominantnímu hráči na českém trhu (společnosti ČEZ), který plánuje výstavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Nízké ceny uhlíku jádro oproti tradičním uhelným zdrojům prodražují (EurActiv 27.3.2012).

Ministr průmyslu Martin Kuba minulý týden Hospodářským novinám v rozhovoru v této souvislosti sdělil, že „nynější debata o snížení alokace povolenek má svoji logiku“ a „pomůže například tomu, abychom v energetice investovali vybrané peníze do oblastí, které pomůžou dalšímu snižování emisí“. Ministr ale dodal, že by cena neměla být příliš vysoká, aby neohrožovala český průmysl.

Podle agentury Reuters mají o možném snížení objemu povolenek jednat zástupci členských států a Evropského parlamentu 11. dubna.