Pro větší úspory energie je potřeba vyřešit financování, shodují se experti

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič; zdroj: Evropská komise

Do energetické efektivity směřuje v EU méně investic, než by bylo potřeba. Komise chce problém vyřešit lepším uspořádáním nástrojů pro jejich financování. Pomoci by mohlo propojování veřejných a soukromých peněz. Podle odborníků je ale také potřeba odbourat bariéry v hlavách lidí, kterým se do energetické účinnosti často nechce peníze nasměrovat.

Do projektů zaměřených na energetické úspory plyne v Evropské unii příliš málo investic na to, aby osmadvacítka dosáhla úrovně energetické účinnosti, kterou si stanovila do roku 2020. Při zahájení mezinárodní konference Central and Eastern European Energy Efficiency Forum na to včera upozornil místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič.

Šefčovič: „Každoročně by se mělo investovat sto miliard eur. Zatím nedosahujeme ani poloviny.“

„Každoročně by se mělo v EU investovat sto miliard eur. V současné chvíli však investice bohužel nedosahují ani poloviny z toho, co by bylo potřeba,“ řekl.

Komise se teď podle něj snaží lépe uspořádat mechanismy, které se dají pro financování energetické využít.

Iniciativu, která by měla pomoci lépe využívat jejich synergie, Brusel nazývá „Chytré financování pro chytré domy“ („Smart Financing for Smart Buildings“). Má být součástí právě připravované revize směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), která by měla brzy projít připomínkovým řízením v rámci Generálního ředitelství Komise pro energetiku a má být zveřejněna na podzim.

Hlavní zdroje prostředků v oblasti energetické účinnosti nabízí evropské fondy, připomněl Šefčovič. Připomněl také dva nástroje spolufinancované z evropských peněz, které se na energetické úspory zaměřují – Energy Efficiency Fund německé Deutsche Bank a instrument Private Finance for Energy Efficiency (PF4EE), který zprostředkovává půjčky z Evropské investiční banky.

Spojení veřejných a soukromých peněz

„Veřejné zdroje nikdy nebudou samy o sobě stačit, a proto je musíme využívat co nejlepším způsobem,“ podotknul komisař.

„Musíme se od světa dotací posunout směrem ke světu, který je blíže trhu a spoléhá na soukromé financování,“ říká v aktuálním rozhovoru pro EurActiv Steve Fawkes, který se financováním energetické účinnosti dlouhodobě odborně zabývá.

Na světe lze podle něj najít řadu vhodných příkladů, kdy se veřejné prostředky kombinují s těmi soukromými. Princip spočívá v poskytování garancí nebo dalších instrumentech, díky kterým mohou veřejné peníze ručit za rizika, která na sebe privátní investoři nemohou brát.

„Proto bych řekl, že propojování veřejných a soukromých zdrojů je do začátku dobrá cesta,“ myslí si Fawkes.

Pro mobilizaci soukromých peněz Komise před rokem rozjela Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který je součástí Investičního plánu pro Evropu a spoléhá na pákový efekt, který veřejné prostředky násobí právě díky využití těch privátních.

 „Jsme velmi spokojeni s tím, jak investiční plán funguje, protože během jednoho roku se nám podařilo mobilizovat celkově 100 miliard eur,“ uvedl Šefčovič. EFSI se nezaměřuje pouze na investice do energetické účinnosti, podle Komise se však pro tyto projekty hodí – zejména pokud se je podaří sdružovat do větších portfolií, aby byly pro investory lákavé.

Je to infrastruktura

Podle Ady Ámonové z německého think-tanku E3G je ovšem potřeba také překonávat bariéry v hlavách lidí.

Majitelé nemovitostí podle ní jednak často nemají dostatek kapitálu, aby mohli do energetických úspor investovat, nebo do nich peníze nasměrovat jednoduše nechtějí.

Ámonová: „Pomohlo by, kdyby se na investice do energetické účinnosti pohlíželo jako na investice do zkvalitňování infrastruktury.“

„Lidem se nechce posílat peníze na to, aby je zazdili do svých domů,“ řekla dnes na konferenci. Majitelé budov mají podle ní pocit, že by finance mohli lépe využít na něco jiného. Týká se to například i velkých firem, které prý raději prostředky nasměrují na jiné aktivity.

Energetické úspory jsou podle ní téma, které je složité na pochopení a vyžaduje dlouhodobé uvažování v horizontu přibližně 30 let. Lidé a podniky se však prý spíše řídí krátkodobějšími prioritami.

Pomohlo by ale, kdyby se na investice do energetické účinnosti pohlíželo jako na investice do zkvalitňování infrastruktury, která přitahuje mimo jiné pozornost politiků.

„Dávalo by to smysl. Investice do energetických úspor bychom měli považovat za investice do infrastruktury, protože se tak chovají. Vyžadují dlouhodobou dostupnost kapitálu a často mají vysoké počáteční náklady. Peníze uzavíráme do našich budov stejně jako do infrastruktury, a zároveň tím pomáháme plnit společenské požadavky – teplé domovy a pohodlnější místa pro přebývání,“ tvrdí.

Adéla Denková