Poslanci kývli na nový zákon o obchodování s povolenkami

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Danilo Rizzuti.

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh nového zákona, který upravuje podmínky obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Výnosy z povolenek by měly putovat na rekontrukce budov i úspory v průmyslu.

V příštím roce odstartuje třetí fáze obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů v rámci evropského systému ETS. Členské státy Evropské unie by měly podle pravidel využít polovinu z výnosů z povolenek na investice do zelených opatření. Druhou polovinu mohou země použít na jiné oblasti. Evropští lídři se na tom dohodli již v prosinci 2008.

Čeští poslanci se dnes (19. září) v prvním čtení věnovali návrhu nového zákona, který upravuje podmínky obchodování s emisními povolenkami v České republice. V hlasování mu dali zelenou, následně ho schválil také sněmovní výbor pro životní prostředí.

Část peněz by měla podle představy ministerstva životního prostředí, které zákon připravilo, putovat na rekonstrukce veřejných budov, jako jsou školky a sociální nebo kulturní zařízení. Dále by podporu měly získat rekonstrukce soukromých budov. Nástrojem pro finanční podporu bude i nadále dotační program Zelená úsporám.

V roce 2013 by mělo být celých 50 % zisků z povolenek použito právě na renovace. Od roku 2014 se však 36 % z této poloviny bude používat také na úspory energie v rozvodných systémech tepla a podporu úspor v průmyslu. Trval na tom ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (EurActiv 23.3.2012). Druhá polovina výnosů z EU ETS pak poputuje přímo do státního rozpočtu. Vládní strany se na tom po rozsáhlé diskuzi dohodly letos v dubnu.

Ministerstvo životního prostředí odhaduje příjmy z aukcí ve dvou scénářích. V případě ceny 26 eur za tunu CO2 by Česko mohlo během sedmi let získat 7,5 miliard eur. Pokud cena povolenek vzroste ze současných 7 eur na 14 eur za tunu, celkové výnosy by se pohybovaly okolo 3,7 miliard. ETS se však dlouhodobě potýká s příliš nízkou cenou povolenek (EurActiv 30.7.2012).

V letech 2013 až 2020 bude mít ČR k dispozici celkem 645 milionů povolenek. Celkem 342 milionů emisních povolenek bude prodáváno v aukcích a 303 milionů bude rozděleno zdarma. Česká republika si totiž společně s několika dalšími zeměmi vyjednala výjimku z pravidla, že v nové fázi EU ETS by měla všechna evropská odvětví energetiky nakupovat své povolenky v dražbách nebo na trhu (EurActiv 9.7.2010).

Podle vlády Petra Nečase je cílem návrhu zákona v první řadě upravit postupný přechod od přidělování povolenek zdarma k systému jejich prodeje v aukcích.