Plán na dočasné stažení povolenek Komisi možná zhatí členské státy

Zdroj: FreeDigitalPhoto.net.

Evropská komise před dvěma týdny představila plán na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému obchodování s emisemi (EU ETS). Chce tak zvýšit příliš nízkou cenu uhlíku. Návrh ale možná nenajde dostatečnou podporu mezi členskými státy. Rozhodnutí se tak pravděpodobně bude muset přesunout na příští rok.

Není zatím jisté, jestli se Evropské komisi podaří prosadit svůj plán na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek v letech 2013 až 2015 (EurActiv 13.11.2012). Návrh totiž možná nenajde dostatečnou podporu mezi členskými státy EU (EurActiv 9.10.2012).

O tzv. back-loadingu by měl 13. prosince hlasovat komisní Výbor pro klimatickou změnu (Climate Change Committee – CCC), ve kterém jsou zastoupeny členské státy Unie. Vzhledem k dosavadní nejistotě by Evropská komise mohla rozhodnout o tom, že o back-loading plánu se bude hlasovat až příští rok. Rozhodnutí exekutivy by mělo padnout již zítra (28. listopadu).

Řada členských států prozatím nedala najevo svůj oficiální postoj, pozornost se ale prozatím upírá k Německu. Německé ministerstvo životního prostředí sice s návrhem Komise souhlasí, neplatí to ale pro ostatní rezorty německé vlády.

„Stále zbývá nějaký čas, abychom dosáhli kompromisu, ale nejsme příliš optimističtí. Ministerstvo hospodářství pravděpodobně bude trvat na své pozici,“ citovala agentura Reuters zdroj z blízkosti ministerstva životního prostředí.

Ministr hospodářství Philipp Rösler (FDP) je totiž proti zásahům do principů uhlíkového trhu. Minulý týden uvedl, že Německo by se mohlo zdržet hlasování ve výboru, pokud ministr životního prostředí Peter Altmaier (CDU) nezmění svůj názor.

Proti návrhu Komise stojí také koalice států Visegrádské čtyřky společně s Bulharskem a Rumunskem (EurActiv 24.10.2012). Jejich ministři životního prostředí se v pondělí opět sešli, aby otázku prodiskutovali.

Pokud by se ovšem proti backloadingu postavily pouze tyto státy, na zablokování plánu by to nestačilo. Aby byl návrh schválen, potřebuje Komise získat v CCC 255 hlasů nejméně od 14 členských zemí, které by reprezentovaly nejméně 62 % obyvatelstva EU.

Na back-loading se dívá skepticky také Itálie. Podle jejího ministra životního prostředí Corrada Cliniho je totiž potřeba nahradit celý systém emisního obchodování, který nefunguje. Namísto EU ETS by podle jeho názoru měla fungovat uhlíková daň. Navrhne to prý na příštím zasedání Rady EU pro životní prostředí, uvedla agentura Reuters.