Parlament schválil dočasné stažení emisních povolenek

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Plenární zasedání Evropského parlamentu dnes (3. července) schválilo dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí. Díky tomu by se měla zvýšit jejich cena. Schválený kompromis se nakonec velmi blíží původnímu návrhu Komise. Podle řady názorů však budou muset následovat ještě dlouhodobé změny v systému obchodování.

Evropský parlament dnes krátce po poledni podpořil kompromis ohledně  dočasného stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému obchodování (EU ETS).

Parlament tak schválil svou vyjednávací pozici pro trojstranné rozhovory s Evropskou komisí a členskými státy. Finální jednání by měla začít po letních prázdninách. Zdá se, že členské státy budou tzv. backloadingu také spíše nakloněny, stále se však čeká na rozhodnutí Německa. To by mělo přijít po podzimních spolkových volbách, očekávají odborníci (EurActiv 5.6.2013).

Slabší kompromis

Schválený parlamentní kompromis dnes zastánce dočasného stažení povolenek trochu překvapivě potěšil. Očekával se totiž „slabší“ výsledek.

Plénum totiž vycházelo z kompromisního návrhu, který parlamentní výbor pro životní prostředí (ENVI) vyjednal před dvěma týdny zejména na základě návrhu rakouského europoslance Richarda Seebera z Evropské lidové strany (EPP).

Tento kompromis měl zajistit, aby backloading dostal v Parlamentu potřebnou podporu právě od EPP, která minule stažení povolenek nepodpořila. Europoslanci už totiž o problematice jednali v dubnu, kdy návrh poslali zpět k přepracování do ENVI (EurActiv 19.6.2013).

V kompromisu šlo především o to, že povolenky by sice mohly být v roce 2014 z trhu staženy, nicméně již následující rok by se měly do systému aukcí vrátit. K backloadingu by navíc mělo dojít pouze za předpokladu, že nepovede k tzv. úniku uhlíku (tedy přesunu průmyslu do zemí s méně přísnou environmentální legislativou). Zhodnotit by to měla Komise.

Zásadním bodem bylo také zřízení fondu pro podporu zelených inovací v energeticky náročných oborech, které by měly být financovány z části vyšších výnosů povolenek. Díky backloadingu by se totiž měla podle předpokladů Komise zvýšit jejich cena.

Plenární zasedání však nakonec backloading schválilo bez požadavku na zřízení fondu i na rychlé vrácení povolenek zpět do systému. Schválená pozice Parlametu se tak blíží původnímu návrhu Komise a připomíná především návrh z pera předsedy výboru ENVI, německého europoslance Matthiase Grooteho (S&D) – právě ten, který v dubnu europoslanci zamítli. 

Ten v podstatě požaduje pouze to, aby z trhu nemohlo být staženo více než navržených 900 milionů povolenek a aby Komise k takovému kroku přistoupila v tomto obchodovacím období (2013 až 2020) maximálně jednou.

Další změny

Mezi experty každopádně panuje přesvědčení, že pokud se má systém emisního obchodování vůbec postavit na nohy, budou muset následovat dlouhodobé strukturální změny, jejichž návrhy už Komise také představila (EurActiv 20.6.2013).

„V rámci možností, které dnes europoslanci měli, je výsledek nejlepší možný. I přesto, že schválený kompromis není skutečným řešením problémů emisního obchodování, otevírá cestu zásadní reformě, která nás v příštích letech čeká,“ okomentovala situaci Barbora Hanžlová z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku.

Ne všichni jsou ale z výsledku dnešního hlasování nadšeni. Například čeští europoslanci za ODS dlouhodobě patřili mezi ty, kdo odmítali backloading jako takový.

„I když by stažení určitého množství emisních povolenek mohlo být právě teď pro některé podniky přechodně výhodné, tvrdím, že celý systém obchodování s povolenkami je založen na pochybných předpokladech a pokud se nedokáže osvědčit v tržních podmínkách, měl by radši potichu zaniknout,“ řekl novinářům například člen výboru ENVI Miroslav Ouzký.