Parlament požaduje snížení počtu emisních povolenek v systému EU ETS

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Danilo Rizzuti.

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku se zítra (28. února) chystá vyzvat Evropskou komisi, aby ze systému obchodování s emisemi vyřadila určité množství emisních povolenek, jejichž hodnota dlouhodobě klesá. V reakci na parlamentní kompromis již minulý týden ceny povolenek vzrostly, Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi se však obává, že jednorázové kroky by systém mohly spíše poškodit.

Evropský parlament by měl tento týden vyzvat Evropskou komisi, aby v nadcházející fázi (2013–2020) evropského systému pro obchodování s emisemi (EU ETS) vyčlenila z obchodu určité množství emisních povolenek. 

O této otázce by měl zítra hlasovat Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), který má na programu jednání o směrnici o energetické účinnosti. V jednom z jejích dodatků by měla být zahrnuta právě otázka emisních povolenek. 

Podle názoru zákonodárců by tento krok mohl pomoci cenám emisních povolenek, aby se odrazily ode dna. Jejich hodnota totiž na začátku letošního roku dosáhla rekordního minima a klesla na 8 eur za tunu CO2. Důvodem je pokračující ekonomická krize a také očekávání poklesu poptávky po povolenkách kvůli přísnějším pravidlům pro ekonomickou účinnost.  

Na trhu je možné sledovat enormní přebytek povolenek, který se řádově pohybuje od 900 milionů až po 2,4 miliardy. Podle některých odhadů by mohl trvat až do roku 2017, uvedl Jan Fousek, obchodní ředitel společnosti Virtuse, která v Praze v polovině února pořádala European Carbon Forum, setkání expertů v oblasti obchodování s emisemi.  

Žádná konkrétní čísla

„Dříve než bude odstartována třetí fáze EU ETS, měla by Komise přistoupit k nezbytným opatřením, která by umožnila stáhnout z trhu potřebné množství povolenek,“ uvádí se v kompromisním textu výzvy, na kterém se nejvýznamnější skupiny europoslanců dohodly již v polovině února. Celý Parlament by o ní měl hlasovat během dubnového plenárního zasedání.  

Parlamentní text neobsahuje žádná konkrétní čísla, i když se zákonodárci v prosinci minulého roku shodli, že by se z trhu mělo stáhnout až 1,4 miliardy povolenek. „Je dobré, že Parlament uděluje Komisi mandát k jednání ještě před začátkem třetí fáze. Nepodařilo se nám ale dohodnout na žádných číslech, protože nebylo možné získat pro konkrétní data tak širokou podporu,“ okomentoval to nizozemský europoslanec za Zelené Bas Eickhout.  

V reakci na dosažený kompromis cena emisních povolenek vzrostla o 4 % a dosáhla svého 12týdenního maxima ve výši 8,68 eur za tunu CO2.  

Zákonodárci nyní ale budou muset o svém návrhu vyjednávat také se členskými státy, které se na této otázce nemohou shodnout. Rada ministrů energetiky téma emisních povolenek vynechala z agendy svého posledního zasedání v polovině února. Ani od ministrů životního prostředí se neočekává, že by se k otázce během svého setkání na začátku března vyslovili.  

Evropská komise přitom čeká právě na vyjádření Parlamentu a členských států, aby se mohla rozhodnout, jaké kroky za účelem zvýšení ceny emisí podnikne.  

Není to dobrý krok

Podle Jana Fouska existují dva možné scénáře, podle nichž by mohlo snížení počtu povolenek v systému proběhnout. Jedním je právě návrh na plošné snížení celkového množství povolenek ve třetí fázi ETS, tedy v letech 2013–2020, které by bylo ošetřeno směrnicí o energetické účinnosti. Druhou možností je zvýšení závazku EU snížit množství emisí do roku 2020 o 30 % oproti roku 1990, a ne pouze o plánovaných 20 %. Tento návrh zatím podpořilo osm členských zemí, evropští zákonodárci ale tento postup nepodporují (EurActiv 1.2.2012). 

V případě, že by došlo k vyřazení určitého množství povolenek z obchodování, mohlo by to poškodit důvěryhodnost celého EU ETS, obává se Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA).  

Podle svého prohlášení IETA evropský systém obchodování s emisemi „silně podporuje“, domnívá se však, že jeho problémy nelze řešit jednorázovými intervencemi. „Nárazové zásahy do množství povolenek jsou pro trhy nepředvídatelné, a není to dobrý krok vpřed,“ řekl šéf asociace Henry Derwent

EU ETS je mrtvý

Rekordně nízké ceny povolenek podle některých názorů snižují důvěru v evropský systém pro obchodování s emisemi. Johannes Teyssen, výkonný ředitel německé energetické společnosti E.ON, tento měsíc na konferenci v Bruselu prohlásil, že „EU ETS je na dně, je mrtvý“. Nikdo podle jeho slov nehodlá investovat do snižování emisí ve chvíli, kdy je cena povolenek tak nízká. Podle Teyssena by měla dát Evropská unie systém ETS do pořádku, nebo ho opustit (EurActiv 9.2.2012).  

„EU ETS je naživu a funguje,“ uvedl pro EurActiv v reakci na Teyssenovo prohlášení Hans Bergman z generálního ředitelství Evropské komise pro boj s klimatickými změnami, který také vystoupil na European Carbon Forum. „Cena povolenek se zakládá na rovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Existuje samozřejmě řada problémů, které je třeba vyřešit, ale systém běží a funguje,“ dodal.


Článek vznikl u příležitosti konání konference European Carbon Forum, kterou v Praze 16. února pořádala finanční společnost Virtuse. EurActiv.cz byl mediálním partnerem této události.