Parlament: Budovy mají do roku 2050 spotřebovávat o 80 % energie méně

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ddpavumba

Evropský parlament požaduje, aby se Evropská unie více zaměřila na zvyšování energetické účinnosti v budovách. Potřebuje pro to prý mimo jiné cíle do roku 2030. Odhlasovaná zpráva není pro Evropskou komisi závazná, europoslanci ale doufají, že exekutiva přijde s vlastním návrhem.

Evropská unie by měla mít pro rok 2030 závazný cíl pro zvyšování energetické účinnosti, požadují europoslanci. Do roku 2050 by pak měly budovy v EU využívat o 80 % energie méně než nyní.

Evropský parlament se během svého plenárního zasedání ve Štrasburku zabýval minulý týden zprávou výboru pro průmysl a energetiku k cestovní mapě do roku 2050, která má EU směřovat na cestě k nízkouhlíkové ekonomice (EurActiv 11.3.2013).

„Je třeba zvýšit míru a kvalitu rekonstrukce budov, aby EU mohla významně snížit spotřebu energie v budovách o 80 % do roku 2050 ve srovnání s úrovní z roku 2010,“ píše se ve zprávě, kterou europoslanci odhlasovali ve čtvrtek (14. března). Členské státy by prý proto měly přijmout ambiciózní dlouhodobé strategie v oblasti rekonstrukce budov, jak po nich požaduje směrnice o energetické účinnosti.

Tu evropské instituce schválily minulý rok. Směrnice měla Unii pomoci dosáhnout jednoho z cílů pro rok 2020 – zvýšit energetickou účinnost o 20 %. Na rozdíl od cílů pro podíl obnovitelných zdrojů v energetice a snižování emisí CO2 však tento cíl není závazný a je pravděpodobné, že k jeho naplnění nedojde.

Vlastní iniciativa

Zákonodárci se domnívají, že do roku 2030 by již závazný cíl existovat měl. „Začali jsme vlastní iniciativou a dialogem s Evropskou komisí. Proto doufáme, že Komise přijde s nějakým návrhem,“ sdělila EurActivu dánská europoslankyně Britta Thomsenová (S&D), která zasedá ve výboru pro průmysl a energetiku. Hlasování Parlamentu je totiž v tomto případě pro Komise nezávazné.

Europoslanci by chtěli, aby se závazný cíl týkal jak veřejných, tak soukromých budov, což je podle odborníků poměrně ambiciózní požadavek. Není totiž jisté, zda budou mít členské státy k realizaci takových cílů chuť.

Například zmíněná směrnice o energetické účinnosti původně navrhovala, aby členské země každoročně renovovaly a zateplily 3 % všech veřejných budov, jako jsou vzdělávací nebo zdravotnická zařízení.

V konečném textu bylo nakonec opatření vymezeno pouze na budovy, které jsou ve vlastnictví a užívání centrálních vlád s celkovou užitnou podlahovou plochou nad 500 m2 – od června 2015 by se pak uvedený parametr celkové užitné podlahové plochy měl snížit na 250 m2 (EurActiv 11.6.2012).