Oettinger chce doplnit trojici cílů 20-20-20 a posílit průmysl

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger; zdroj: Evropská komise

K energeticko-klimatickým cílům EU do roku 2020 by se měl přidat další. Tím by měl být 20% podíl průmyslu na tvorbě HDP, domnívá se komisař pro energetiku Günther Oettinger. Aby evropský průmysl neztrácel konkurenceschopnost, je prý třeba pamatovat na bezpečné a cenově dostupné dodávky energie. EU by se proto měla podle komisaře přestat obávat břidlicového plynu a těžby z ložisek v moři.

Na cestě k nízkouhlíkové ekonomice by Evropská unie neměla ztratit ze zřetele význam své průmyslové základny, napsal německý komisař pro energetiku Günther Oettinger v pondělním (16. července) vydání německého ekonomického deníku Handelsblatt.

„Evropa by měla přemýšlet o přidání dalšího, čtvrtého, cíle k trojici 20-20-20,“ domnívá se.

Komisař tak připomněl tři energeticko-klimatické cíle, k nimž se EU zavázala do roku 2020: o 20 % zvýšit energetickou účinnost, o 20 % snížit množství uhlíkových emisí a dosáhnout 20 % podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na výrobě energie.

Čtvrtým trvalým cílem by se podle něj měl stát 20% podíl průmyslu na hrubém domácím produktu, a to také do roku 2020.

Podle údajů z roku 2010 se přitom průmysl na tvorbě HDP podílel 18 %. Ještě v roce 2000 to přitom bylo 22 %, uvedl Oettinger. „Potřebujeme posílit průmyslovou výrobu,“ okomentoval tato čísla.

Komisař také upozornil, že Evropa příliš závisí na dovozu energetických surovin, a to především z Ruska a oblasti Středního východu. Proto by měla usilovat o co nejúčinnější způsob výroby a spotřeby energie. Pouze tak prý může obstát například v konkurenci se Spojenými státy, kde díky těžbě z břidlic výrazně poklesly ceny plynu.  

Dodal, že EU musí řídit svou energetiku s vědomím toho, že bezpečnost dodávek a dostupnost energie jsou v globálním kontextu rozhodujícím faktorem.

Nebojme se těžby

V úterý pak komisař na energetické konferenci v Bruselu tuto rétoriku ještě rozvinul. Uvedl, že Evropa se dostává do globální nevýhody, protože není ochotna přijmout riziko těžby ropy z ložisek v moři a ropných písků. Nedokázala prý také zatím dostatečně prozkoumat potenciál svých ložisek břidlicového plynu.

Spojené státy podle něj takové riziko přijaly, a díky tomu mohou těžit suroviny pro vlastní potřebu. „My na rozdíl od nich ropu dovážíme a máme také vysoké zdanění průmyslu,“ dodal. Proto je prý evropský sektor průmysl a dopravy ve srovnání s dalšími velkými ekonomikami znevýhodněn.

Nizozemský europoslanec Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE), který je místopředsedou výboru pro životní prostředí, tato slova označil za „velmi zajímavá“.

„Jde o zajímavý citát od energetického komisaře, který má před sebou zároveň dlouhodobé cíle pro zvýšení podílu OZE na výrobě energie,“ prohlásil.

A co bezpečnost?

Připomněl například ropnou havárii v Mexickém zálivu, která způsobila dalekosáhlé poškození životního prostředí. „Havárie ukázala, že podstupujeme příliš velké riziko,“ řekl EurActivu. Je proto podle něj velmi znepokojivé, že společnost Shell se v současné době snaží zahájit těžbu v Arktidě.

„Měli bychom raději investovat do rozvoje obnovitelné energie než se snažit vyždímat poslední zbytky ropy na tak extrémních místech,“ dodal.  

Evropský parlament nyní také usiluje o zpřísnění pravidel právě pro těžbu ropy a plynu v moři.

Debatuje se i o bezpečnosti průzkumných vrtů v oblastech s potenciálními ložisky břidlicového plynu. Zatímco Polsko a Velká Británie s těmito zdroji počítají ve svých energetických strategiích, Bulharsko nebo Francie tyto aktivity na svém území zakázaly. Břidlicový plyn vzbudil v minulém pololetí velkou pozornost i v České republice (EurActiv 2.4.2012).