O těžebních limitech nemá vláda jasno, ochrana obcí z programu vypadla

Ministr životního prostředí Richard Brabec; zdroj: Vláda ČR

Vláda má dnes (12. února) večer schválit programové prohlášení. Na stole leží i několik témat z energetiky. Vláda chce například snižovat energetickou náročnost země. S výstavbou nových bloků Temelína se nejspíš teprve uvidí. Jasno není ani okolo územních limitů pro těžbu uhlí. Ekologové kritizují programové prohlášení kvůli chybějící záruce ochrany pro ohrožené obce.

Energetická náročnost českého průmyslu i domácností se musí snížit. Měla by to být jedna z priorit nové vlády v oblasti energetiky. Vyplývá to alespoň z připraveného programového prohlášení, které získala ČTK. Dokument budou koaliční partneři schvalovat dnes večer.

„Z fondů EU lze v příštím období na energeticky úsporné renovace budov alokovat 75 miliard korun,“ říká ředitel iniciativy Šance pro budovy Petr Holub.

Nový kabinet chce podpořit modernizaci průmyslu, který by měl utrácet méně peněz za energii. Podpoří prý také masivní zateplování veřejných i soukromých budov a využívání energeticky účinných technologií. Snížit by se tak měla kromě nákladů také závislost na dovozu fosilních paliv.

Pro financování chce vláda využít také peníze z evropských fondů a výnosy z emisních povolenek, které by měly financovat pokračování programu Nová zelená úsporám.

75 miliard

„Jen z evropských fondů lze v příštím období na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů efektivně alokovat celkem 75 miliard korun,“ sdělil médiím ředitel iniciativy Šance pro budovy Petr Holub. Iniciativa sdružuje firmy zaměřující se na energeticky úsporné stavebnictví.

Ministerstvo pro místní rozvoj i ministerstvo životního prostředí by prý kvůli tomu měla co nejdříve zrevidovat podklady, které připravila předchozí vláda. „Ta sice ve všech textech týkajících se nových operačních programů podporu úspor energie v budovách uvedla, ale vyčlenila na ni nedostatečné prostředky a nastavila chaotické podmínky,“ tvrdí Holub.

Pokud by se vládě povedlo programy dobře nastavit a využít i Novou zelenou úsporám, do roku 2020 by bylo možné na energeticky úsporné renovace využít až 12 miliard korun ročně.

„Taková podpora by ekonomice přinesla růst zhruba o jeden procentní bod HDP každý rok a 35 tisíc nových pracovních míst napříč republikou,“ uzavřel Holub.

Nové jádro?

Jednou z nejdůležitějších otázek je v české energetice výstavba nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Vláda podle svého (dosud neschváleného) prohlášení výstavbu podpoří, pokud to bude pro zemi hospodářsky výhodné. Stavět by se mohlo také v Dukovanech, které chce vláda každopádně udržet v provozu i po roce 2025.

S energetikou úzce souvisí i surovinová politika státu. Vláda prohlašuje, že zachová energetické suroviny pro budoucí generace a obhájí zájmy státu při stanovení podmínek těžby a využití nerostů.

„Vláda v témže dokumentu slibuje, že bude pracovat na opatřeních pro snížení závislosti nejen na uhelných dolech, ale i dovozu ropy a plynu,“ říká Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

Tato otázka je jedním z kamenů úrazu.  Například podle českých průmyslníků je zatím surovinová politika nedotažená. „S tím souvisí i skutečnost, že dosud nebyla přijata velká novela horního zákona. I tato oblast byla na tripartitě poměrně široce diskutována,“ píše v tiskovém prohlášení Svaz průmyslu a dopravy.

Ochrana obcí

Velké vášně budí především limity pro těžbu uhlí. Už v době schválení koaliční smlouvy si odpůrci jejich prolomení stěžovali, že koalice nedává žádnou záruku ochrany ohroženým obcím.

Záruka chybí i v připraveném programovém prohlášení. Jak přitom tvrdí ekologické Hnutí Duha, ministr životního prostředí Richard Brabec chtěl ochranu obcí do prohlášení prosadit.

„Vláda nenavrhuje ve svém prohlášení ochranu obcí před těžbou, přitom v témže dokumentu slibuje, že bude pracovat na účinných opatřeních pro snížení závislosti nejen na uhelných dolech, ale i na drahém dovozu ropy a plynu,“ říká energetický expert Duhy Jiří Koželouh s tím, že vláda vlastně nabízí „lepší řešení, než je bourání obcí“.

Autor: Adéla Denková