Nové zelené úsporám by prý prospělo více stability

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ponsulak

V srpnu bude vyhlášena první výzva programu Nová zelená úsporám, který má podporovat úsporné renovace a výstavbu budov. Oproti starší verzi programu má prý některé výhody, například více dbá na podporu celkových renovací. Na druhé straně může program způsobovat výkyvy na trhu, tvrdí kritici.

Už za necelý měsíc bude možné podávat první žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám. První výzva v rámci programu startuje od 1. srpna, na podzim by měly být vypláceny první příspěvky. Vše se prozatím týká pouze rodinných domů, v příštích letech se ale budou dotace vztahovat i na bytové domy a veřejné budovy.

Prozatím je na financování programu vyčleněna 1 miliarda korun z vlastních zdrojů Státního fondu životního prostředí (SFŽP). „Ministerstvo vyčlenilo tuto miliardu pro přechod mezi původní Zelenou úsporám a novým programem,“ vysvětlil před měsícem na konferenci Šetrné budovy náměstek ministra životního prostředí Tomáš Podivínský. Důvodem prý bylo zdržení aukcí emisních povolenek na energetické burze v Lipsku a cenové turbulence spojené s vývojem emisního obchodování v systému EU ETS.

Právě emisní povolenky totiž mají být hlavním zdrojem financí pro dotace na energeticky úsporné rekonstrukce a výstavbu domů (EurActiv 20.2.2013). Do konce roku by z nich Česká republika mohla podle odhadů ministra životního prostředí v demisi Tomáše Chalupy (ODS) získat asi 800 milionů korun.

Výše výnosů bude ovšem záviset na ceně povolenek, kterou se Evropská komise v současné době snaží zvýšit (včera Evropský parlament schválil návrh na dočasné stažení 900 milionů povolenek z aukcí, což je jeden z kroků k tomuto zvýšení).

Výměna vzduchu

Program se zaměřuje na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, efektivní využití zdrojů energie a na podporu přípravy a realizace opatření. Žadatelé mají navíc možnost získat speciální bonus 10 tisíc korun za kombinaci vybraných opatření.

Vyhlášení Nové zelené úsporám přirozeně přivítaly mimo jiné firmy z oblasti šetrného stavebnictví. Oceňují například, že program bude podporovat pouze kvalitní celkové renovace budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu. Původní Zelená úsporám oproti tomu umožňovala dotovat i dílčí renovace.

„V programu chceme podporovat pasivní standard, ale chceme jít také o krůček dál v technologiích a podporovat vyšší bonifikací stavby téměř nulových budov, a to jak v segmentu rodinných a bytových domů, tak v segmentu budov veřejné služby,“ uvedl také na konferenci náměstek Podivínský. 

Jak upozornil ředitel firmy energetických služeb Enesa Ivo Slavotínek, při rekonstrukci je třeba dbát na to, aby budova dobře fungovala jako celek. „Je důležité, aby byla budova technologicky vyladěna tak, aby mohla žít a fungovat, ne aby se na ni pouze nalepil polystyren. Jinak se začnou objevovat plísně a podobně,“ vysvětlil.

Ředitel iniciativy Šance pro budovy Petr Holub připomněl, že v programu je pamatováno právě například na požadavek dostatečné výměny vzduchu v budově.

To je podle odborníků důležité. Podle výkonného ředitele developerské společnosti JRD Martina Svobody souvisí tzv. syndrom nezdravých budov s řadou civilizačních nemocí.

„V souvislosti se zdražováním energie se od 70. let začalo energií šetřit a přestalo se větrat. Začala se instalovat těsná okna a lidé se začali domnívat, že větrat je zbytečné. Ale není,“ řekl. Nedostatek čerstvého vzduchu nejen komplikuje soustředění a psychický i fyzický výkon, ale kvůli přebytečné vlhkosti vede například ke zvýšenému výskytu roztočů a plísní.

Dlouhodobě a stabilně

Jak na konferenci uvedl ředitel oddělení consultingu společnosti Deloitte Luděk Niedermayer, programy podobného typu mohou být přínosem pro celou ekonomiku, a to zejména díky vysokému multiplikačnímu efektu a pozitivnímu dopadu na stavebnictví (EurActiv 18.6.2012).

„Je žádoucí, aby stát do této sféry vstupoval a vytvářel stimuly, ale v žádném případě to neznamená, že více je lépe,“ dodal. „Také intervence v této oblasti mají tendenci vytvářet prostředí, které není udržitelné a pokřivuje očekávání investorů,“ vysvětlil. Státní politiky by podle něj měly být především udržitelné a prediktabilní.

Právě co se týče prediktability, snesla se na Novou zelenou úsporám i kritika, zejména proto, že se letos velmi dlouho čekalo na vyhlášení přesných podmínek programu. „Takový program by měl být dlouhodobý a stabilně financovaný. Stávající model, kdy všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, způsobil propad v poptávce po stavebních pracích a řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit,” upozornil Per Holub. 

Stavebním firmám se například také nezamlouvá, že dotace nebudou vypláceny dlouhodobě, ale na základě jednotlivých výzev. Dlouhodobý program by prý přitom umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na trhu by to tak nepůsobilo výkyvy.