Nová Zelená úsporám by prý prospěla také stavebnictví

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ponsulak

Pokračování programu na podporu energetických úspor v budovách by podle svazu stavebníků pomohlo ekonomickému oživení a dodalo nový impuls stagnujícímu českému stavebnictví. Využití výnosů z emisních povolenek pro renovace budov podporují i další nevládní organizace. Vláda bude o podmínkách obchodování s emisemi rozhodovat zítra (19. července).

Na stole vlády se zítra ocitne návrh zákona o podmínkách obchodování s emisními povolenkami. Rozhodovat se tak mimo jiné bude o využití výnosu z jejich prodeje.

Podle představ ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by měl polovinu těchto financí obdržet Státní fond životního prostředí. Peníze by měly být využity na financování programu podporujícího energetické renovace budov, který by navázal na dosavadní program Zelená úsporám.  

Takové využití finančních prostředků z prodeje povolenek podporují i nevládní organizace jako Hnutí Duha, Svaz měst a obcí, Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) nebo Svaz českých a moravských bytových družstev.

Podle ekologického Hnutí Duha mohou energetické renovace budov pomoci ušetřit každý rok až 39 miliard korun na účtech za vytápění. Díky ušetřenému množství energie by tak prý bylo možno například zachovat limity těžby uhlí.

Ekologové také upozorňují, že podpora energetických úspor v budovách může vytvořit nová pracovní místa ve stavebnictví a výrobě. Takový impuls by přivítal i Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Oživit stavebnictví

Ten na začátku týdne představil výsledky svého průzkumu zaměřeného na aktuální situaci ve stavebních firmách, který provedl během minulého měsíce.   

Dvě třetiny z oslovených 116 podniků prý ve srovnání s minulým rokem zaznamenaly pokles v oblasti produkce, stavu zaměstnanců, zakázek i celkového hospodářského výsledku. Velká část z nich proto oznámila snižování počtů zaměstnanců a krácení mezd i omezení vlastních investic. Polovina firem pak připravuje reorganizaci.

„Výsledky ankety potvrdily obavy o další vývoj odvětví a budou podkladem pro jednání na odpovědných ministerstvech a vládě k přijetí nezbytných opatření ke zlepšení situace,“ sdělil médiím prezident SPS Václav Matyáš.

S očekáváním prý proto svaz očekává přijetí prorůstových opatření, která by zmírnila dopady finanční krize na oblast stavebnictví. „Celou řadu konkrétních námětů jsme definovali a předali příslušným ministrům již před více než půl rokem,“ dodal Matyáš.

Podle tiskové mluvčí SPS Aleny Čechové je v situaci krize ideálním prostředkem pro hospodářské oživení právě podpora šetrného stavebnictví a energetických renovací.

„V nedávné minulosti to byly i programy Zelená úsporám a Nový Panel, které přinesly pracovní příležitosti mnoha stavebním firmám a zpětně nezanedbatelné finanční objemy do státního rozpočtu,“ řekla EurActivu.  

O využití výnosů z emisních povolenek se v první polovině tohoto roku vedla rozsáhlá debata (EurActiv 5.3.2012 a EurActiv 19.4.2012). Zatímco ministr Chalupa by rád podpořil zateplování a ekologičtější vytápění domů, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navrhoval použít finance na snižování emisí v průmyslu (EurActiv 23.3.2012).