Nízké ceny povolenek a nejistota ohledně regulací paralyzují elektrárenství, tvrdí firmy

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Sebastian Schlüter.

Během posledních dvou týdnů zaznamenaly ceny emisních povolenek v rámci evropského systému obchodování s emisemi (EU-ETS) další pokles. Podle zástupců energetických firem tento vývoj vytváří nejistotu na trhu a omezuje investiční možnosti. Nejasný je podle nich také další vývoj regulačního rámce a podoba energetiky v jednotlivých členských státech.

Energetické firmy hledí s obavami na přetrvávající problémy evropského systému obchodování s emisemi. Stále nižší ceny povolenek podle nich zvyšují nejistotu na trhu a omezují možnosti investic.

Cena emisních povolenek dlouhodobě klesá, právě dnes (27. března) dosáhla svého devítitýdenního minima. Důvodem je především pokračující ekonomická krize, která způsobuje snížení spotřeby energie, a také očekávání poklesu poptávky po povolenkách kvůli přísnějším pravidlům pro energetickou účinnost.   

„Hlavním hybatelem poklesu cen v uplynulém týdnu byla kombinace oslabujících trhů s energiemi a vysoce nadprůměrných teplot v celé Evropě,“ citovala ČTK analytika Milana Hudáka ze společnosti Virtuse Energy.

Podle informací agentury Bloomberg EU cena povolenek během minulého roku poklesla o 61 %. Vzhledem k dlouhodobému snižování cen za vypouštěné emise je podle odborníků nejasné, jak bude systém obchodování pokračovat.

„Otázka pokračování nebo nepokračování systému obchodování s emisními povolenkami je velkou nejasností. Otázkou je také cenová úroveň emisních povolenek a další případné zpřísňující podmínky pro výrobu elektrické energie,“ řekl podle ČTK předseda představenstva Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský.

Nejistota v elektrárenství

Podle zástupců energetického průmyslu je v současnosti také velmi nejasné, jak se bude v příštích letech vyvíjet regulační rámec a nastavení energetického mixu v jednotlivých členských státech. V této souvislosti zmiňují například nedávné rozhodnutí Polska, které zablokovalo jednání o podobě cestovní mapy k nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050 (EurActiv 8.3.2012).

„V této situaci nestability je v zásadě nemožné investovat do stavby nových zdrojů na výrobu elektrické energie. Celý sektor výroby elektrické energie je de facto paralyzován,“ prohlásil Křetínský.

Očekává se, že během třetí fáze ETS v letech 2013 a 2020 se bude trh s emisemi potýkat s příliš vysokým počtem povolenek, po kterých nebude dostatečná poptávka. Podle Trevora Sikorského z londýnské investiční banky Barclays Capital dosáhne tento přebytek až 1,17 miliard povolenek, pokud se v úvahu vezmou také emisní kredity obchodované v rámci mechanismů Kjótského protokolu, uvedla agentura Bloomberg.

Evropská unie doufá, že tuto situaci pomůže vyřešit snížení počtu povolenek, které se v další fázi EU-ETS budou na trhu obchodovat. Tento krok podporuje zejména Evropský parlament (EurActiv 27.2.2012).