Ministr Kuba: Využívání OZE ano, ale musí být ekonomicky udržitelné

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Pixomar

Podíl obnovitelných zdrojů energie bude v českém energetickém mixu narůstat, podle ministerstva průmyslu o obchodu je však potřeba pamatovat na to, aby dodávky energie byly dostatečně velké a stabilní – proto s OZE nelze počítat v průmyslu. Na tom staví i připravovaná aktualizace Státní energetické koncepce, jejíž obrysy včera (31. července) představil ministr Martin Kuba.

Jedním z hlavních principů aktualizované Státní energetické koncepce (SEK) je vyváženost energetického mixu, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na včerejší tiskové konferenci, na které představil základní obrysy dokumentu. Definitivní podobu koncepce by měl vládě představit na konci srpna.

Podle ministra koncepce počítá s využitím všech druhů energetických zdrojů, včetně těch obnovitelných (OZE). Je však prý třeba respektovat jejich specifické podmínky, což v případě OZE znamená, že by měly být využívání v rozsahu dostupném v českém prostředí.

V představách ministerstva by se tak měly do roku 2040 na celkové výrobě energie podílet společně s druhotnými zdroji 17 až 22 procenty. V současné době je to přitom 6 %. Do roku 2025 koncepce počítá zejména s biomasou a využíváním tepelných čerpadel, v následujících letech pak s nárůstem počtu malých solárních zařízení.

Rozvoj OZE by měl podle Kuby především probíhat bez dotací a významných finančních podpor státu. Hlavní podpora by tak měla být směřována zejména do zjednodušení povolovacích procesů a dostupnosti kapacity v přenosové síti.

Kolik procent OZE pro ČR?

„Státní energetická koncepce počítá s dalším rozvojem obnovitelných zdrojů, ale pouze tam, kde je to ekonomicky udržitelné. Bohužel systém, který byl doposud v Česku uplatňován, není dlouhodobě udržitelný. OZE nejsou cesta pro zajištění energie pro český průmysl,“ řekl ministr.

V pořadu Události, komentáře České televize pak zopakoval, že v budoucnu sice ministerstvo s nárůstem podílu OZE v mixu počítá, ovšem pouze v případě domácností. Nelze je prý využívat v českém průmyslu, který vyžaduje dostatečně velké a stabilní dodávky energie.

V českých podmínkách podle ministra takové dodávky, které zároveň budou respektovat emisní omezení, zajistí pouze jaderná energie. Její podíl v české energetice by měl proto stoupat, a to ze současných 16 na 30 až 35 %. Zároveň by měla klesat spotřeba energie vyrobené z uhlí. Ta v současné době představuje 40 %, v roce 2040 by to již mělo být pouze 12 až 17 %.

Podle vedoucího klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jana Rovenského je potenciál pro využití OZE v Česku mnohem vyšší, než očekává ministerstvo.

V Českém rozhlase sice řekl, že ekologové oceňují pokles ve spotřebě uhlí, zároveň však připomněl, že organizace Greenpeace nedávno představila vlastní návrh koncepce, který počítá s mnohem menším množstvím fosilních zdrojů a postupným vyloučením energie z jádra.

„V tomto ohledu je samozřejmě to, co představilo ministerstvo, nepřijatelné,“ dodal.