Malé firmy se bojí investic do úspor energií, mohly by přitom ušetřit desetinu

zdroj: Shutterstock; autor: VTT Studio

V malých a středních firmách spí slušný byznys pro zavedené energetické koncerny. Většina menších podniků vidí nevyužitý potenciál pro snižování nákladů v energetických úsporách. V průměru odhadují, že náklady mohou díky úsporám srazit až o deset procent, ukázal průzkum, který si nechala zpracovat Asociace malých a středních podniků.

I když konkrétní nabídku na úsporná opatření dostala přibližně polovina z dotazovaných firem, většina z nich ji odmítla. „Do značné míry je to tím, že firmy jsou konzervativní a externím poradenským firmám moc nevěří,“ vysvětluje šéf asociace Karel Havlíček. Podstatnějším důvodem však je, že pro menší firmy jsou investice do úspor vzhledem k jejich ziskům příliš nákladné.

„V jedné z našich textilek jsme dostali nabídku na výměnu osvětlení za LED svítidla. Investici za tři miliony korun jsme málem odmítli. Dodavatel nám ale nabídl bezúročný úvěr, který jsme z úspor spláceli. Investice se vrátila za necelé tři roky. Ročně šetříme milion korun,“ dodává zkušenost z vlastní firmy Havlíček.

Tady se otevírá prostor pro velké energetiky typu RWE či ČEZ, jak potenciál v malých firmách využít. Z výzkumu také vyplynulo, že podnikatelé věří tradičním dodavatelům energií, u kterých hledají podobně jako v bankách poradenství.

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek naleznete na webu E15.cz.