Komise bude mít s prosazením změn v EU ETS problémy, shodují se odborníci

zdroj: Pixabay.com; autor: Hans

Evropský parlament se postavil proti návrhu na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému obchodování. Pro budoucnost EU ETS to znamená další nejistotu. Záležet nyní bude na postoji členských států, který je spíše nejasný. Podle odborníků včerejší hlasování znamená, že Komise bude mít problémy i s prosazením dlouhodobějších změn v emisním obchodování.

Evropský parlament během včerejšího (16. dubna) plenárního zasedání nepodpořil návrh na dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému obchodování. Hlasování vzbudilo napříč Evropskou unií velkou pozornost, protože šlo o důležitý signál pro budoucnost celého systému ETS (více informací v pondělním článku EurActivu).

Pro návrh na tzv. backloading se vyslovilo 315 europoslanců, zatímco 334 jich bylo proti. Negativně se k návrhu postavili především zástupci pravicových a středopravicových stran nebo europoslanci, kteří jsou skeptičtí k unijní klimatické politice.

„V případě nepříznivě nízkých cen se mají povolenky politickým rozhodnutím stahovat, v případě opětovného nárůstu cen zase na trh vracet. To jen dokazuje, že ve skutečnosti o žádný trh nejde,“ řekl novinářům například český europoslanec Miroslav Ouzký (ECR), který hlasoval proti.   

I když by prý mohlo být stažení určitého množství emisních povolenek pro některé podniky přechodně výhodné, domnívá se, že celý systém je založen na „pochybných předpokladech“ a měl by raději potichu zaniknout.

„Kdo hlasoval pro vrácení materiálu zpět výboru, hlasoval nezodpovědně. Nemá žádný smysl prodlužovat nejistotu zúčastněných stran, může to přinést pouze ztráty všem,“ tvrdí naopak europoslanec Pavel Poc (S&D). 

„Teď, když má jednostranná snaha Evropské unie o omezení emisí skleníkových plynů konečně výsledek v podobě koordinace a spolupráce v rámci podobných systému zaváděných Austrálií a Čínou, je toto hlasování hodně špatný signál,“ dodal.

Co dál?

Cena emisních povolenek krátce po parlamentním hlasování prudce klesla ze 4,5 eur na 2,63 eur. Podle odhadu analytiků se v příštích dnech bude cena pohybovat na rekordních minimech.

Evropská komisařka pro oblast klimatu Connie Hedegaardová zdůraznila, že nemusí jít o definitivní konec návrhu. „Dokument nyní poputuje zpátky do výboru pro životní prostředí k dalšímu zvážení. Evropa potřebuje silný uhlíkový trh, aby splnila své klimatické cíle a mohla podpořit inovace,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Parlamentní zpravodaj k problematice, německý europoslanec Matthias Groote (S&D), podle svých slov doufá, bude ještě možné nalézt kompromis. „Věřím, že Evropská lidová strana, která návrh v prvním čtení zamítla, se vrátí k tradičním parlamentním pravidlům hry a že nalezneme kompromis,“ uvedl po hlasování.

Upozornil, že nejde o „žádnou tragédii“, Evropa však „plýtvá časem“. I další zastánci backloadingu varovali, že i když bude návrh v nějaké podobě přijat později, emisnímu trhu už by to nemuselo pomoci.

Podle analytiků a environmentálních organizací negativní stanovisko Parlamentu představuje zejména signál, že pro úpravy fungování EU ETS neexistuje v Unii dostatečná politická vůle. Komise tak prý bude problémy i s prosazením dlouhodobějších strukturálních změn, které navrhla v listopadu (EurActiv 13.11.2012).

Záležet nyní bude také na postoji členských států. Ministři z jednotlivých zemí by se měli otázkou zabývat na neformálních zasedáních Rady pro životní prostředí a Rady pro energetiku, která se budou příští týden konat v Dublinu. Všichni budou zvědaví především na postoj Německa, které zatím nedalo najevo jasnou pozici. Zatímco ministr životního prostředí Peter Altmaier (CDU) backloading podporuje, ministr hospodářství Philipp Rösler (FDP) je proti.