Jednání o výši energetických úspor jdou v EU do finále

úspory energie EU

© Shutterstock

Europoslanci se shodli na cíli pro energetické úspory ve výši 35 % do roku 2030. Čeká je ještě jednání se členskými zeměmi, které chtějí nižší cíl.

Členské země a europoslanci se budou muset dohodnout na výši evropského cíle pro energetické úspory. Státy chtějí, aby byl do roku 2030 stanoven na 30 %. Europoslanci ale na plenárním zasedání ve Štrasburku ve středu odhlasovali cíl 35 %.

Někteří europoslanci původně žádali vyšší cíl. Přečtěte si zde >>>>

Stanovený cíl EU by měl být posuzován na základě předpokládané energetické spotřeby v roce 2030 podle modelu PRIMES, který simuluje spotřebu energie a systém dodávek energie v EU.

Infografika: Jak vznikal cíl pro energetickou účinnost >>>>

Závazek má platit pro celou Unii. Členské státy si mohou stanovit vlastní národní cíle, které budou monitorované na základě zvláštního evropského nařízení o správě energetické unie.

Schválení cíle si pochvaluje český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD, S&D), který má tuto legislativu v Evropském parlamentu na starost.

Rozhovor se zpravodajem si můžete přečíst zde >>>>

„Energetická účinnost je klíčovou součástí strategie k vybudování energetické unie. Ambiciózní přístup v této oblasti přispěje k dosažení klimatických a energetických cílů a zároveň zvýší naši konkurenceschopnost. Je to taky jeden z nejlepších způsobů jak bojovat proti energetické chudobě v Evropě,“ řekl novinářům.

Jiného názoru je europoslanec Evžen Tošenovský z ODS (ECR).

„Tyto extrémně nastavené cíle nejsou podloženy žádnou ekonomickou analýzou dopadů na členské státy. Jen v České republice odhadujeme, že na dosažení dnes schválených cílů bychom museli vynaložit stovky miliard korun,“ sdělil novinářům.

Legislativa v sobě podle Tošenovského nese i další potenciálně nebezpečné prvky, jako například pokus o prolomení suverenity členských států v oblasti sociální politiky zavedením pojmu zmíněné „energetické chudoby“.

Poche na druhé straně říká, že český průmysl je čtyřikrát energeticky náročnější než ten dánský nebo britský. To nabízí velkou příležitost k úsporám energie. Díky nim je podle něj naopak možné peníze ušetřit.

S úsporami energie mohou pomáhat evropské peníze. Česko to ale neumí >>>>

Konečný výsledek bude záviset na výsledku jednání s Radou ministrů, která cíl pro energetickou účinnost projednávala už v létě. Cíl pro energetickou účinnost je součástí rozsáhlého balíku dalších návrhů, které se v současnosti také projednávají.