Investice do úspor energie: chytrý krok, nebo drahá legrace?

zdroj: www.knaufinsulation.cz

ČR plánuje do roku 2020 ušetřit tolik energie, kolik ročně vyrobí Temelín. Vede ho k tomu směrnice o energetické účinnosti, kterou bude letos přejímat do svých právních předpisů. Celkem bude muset Česko najít 180 miliard korun, aby mohlo do úspor investovat, uvedly Hospodářské noviny. Může na tom i ušetřit?

Už letos začíná Evropa a s ní i Česko snižovat spotřebu energie podle směrnice o energetické účinnosti, kterou členské státy schválily na konci roku 2012.

Směrnice vede EU k tomu, aby do roku 2020 snížila spotřebu energie o 20 % oproti prognózám. V případě Česka by to znamenalo ušetřit v konečné spotřebě energie 13,29 TWh, což se dá přibližně přirovnat k energii, kterou ročně vyrobí jaderná elektrárna Temelín.

Jak v pátek uvedly Hospodářské noviny, Česká republika bude muset do těchto úspor investovat do roku 2020 asi 180 miliard korun. Odvolaly se přitom na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jedeme dál

Pokračovat by měly programy Nová zelená úsporám a Panel2013+, které podporují renovace obytných domů prostřednictvím dotací, respektive výhodných úvěrů. Úspory je také možné financovat z evropských fondů.

Na financování Nové zelené úsporám chce vláda z velké části využít peníze z prodeje emisních povolenek. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet cena povolenek vyvíjet. Česko ale počítá s výnosy mezi 59,7 a 63, 2 miliard korun.

Jestli se však v roce 2017 ukáže, že takový postup nestačí, budou za snižování spotřeby odpovídat i dodavatelé energie. U svých koncových uživatelů by museli každoročně ušetřit 1,5 % prodané energie, například prostřednictvím poradenství.

Energií budou muset šetřit i státní instituce. Od letošního roku mají členské země EU každoročně rekonstruovat 3 % celkové plochy budov, ve kterých sídlí ústřední orgány, jako jsou ministerstva.

Mnohem víc peněz

Česko by zvládlo potřebné množství energie ušetřit i čistě v rezidenčních budovách, řekl Hospodářským novinám Petr Holub, ředitel iniciativy Šance pro budovy, která sdružuje firmy z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

K tomu by ale byly potřeba dvojnásobně vyšší investice, než jaké odhaduje ministerstvo, dodal. Částka by se tak pohybovala okolo 350 miliard korun. Dotace by prý přitom mohly pokrýt 100 miliard.

Na druhé straně by díky těmto investicím mohli odběratelé energie každoročně ušetřit 25 miliard korun, dodal k tomu Holub.

Jako do banky

Také Hnutí Duha si nechalo v roce 2010 zpracovat studii, která vyčíslila, kolik může Česká republika ušetřit v obytných budovách a terciárním sektoru, pokud budou nadále pokračovat zmíněné programy v kombinaci s evropskými fondy.

Podle autorů studie by mohli spotřebitelé při celkových investicích 280 miliard korun v roce 2020 reálně ušetřit 15 miliard.

„Velmi zjednodušeně lze říci, že rentabilita takové investice dosáhne 5 %. Investované peníze se v tomto roce (2020 – pozn. red.) zhodnotí, jako kdybychom je měli uložené v bance na 5% úrok,“ píší autoři.

Autor: Adéla Denková