Hlavní ekonom IEA: Energetická účinnost je po Kjótu jednou z mála možností

Zdroj: FreeDigitalPhoto.net, autor: digitalart.

Státům světa se prý těžko podaří dosáhnout silné globální dohody o snižování emisí CO2, a proto jednou z mála dalších možností zůstává posilování energetické účinnosti. To vedle klimatu prospěje také konkurenceschopnosti, myslí si Fatih Birol, hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury. Evropa by podle něj neměla zaspat.

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol je přesvědčen, že energetické úspory jsou jednou z mála možností, jak může svět snižovat množství emisí CO2. Nedá se podle něj očekávat, že by se státy dohodly před rokem 2020 na globální klimatické smlouvě.

Jakékoliv závazky ve druhém období Kjótského protokolu prý budou pouze „stínem“ původních cílů, protože se k nim odmítají připojit státy reprezentující 85 % světových znečišťovatelů. Proto lze jen s malou pravděpodobností očekávat, že by docházelo k omezení emisí.  

Pro evropské státy by podle něj bylo výhodné, kdyby přijaly závazné cíle pro energetickou účinnost do roku 2030. Vyzval také členy EU, aby se nesnažili oslabovat směrnici o energetické účinnosti (Energy Efficiency Directive – EED), která tento týden vstoupila v účinnost (EurActiv 4.10.2012).

Členské státy EU příliš chuti do přijímání závazků energetické účinnosti nemají. Na rozdíl od cíle 20% snížení emisí CO2 a 20% zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetice je tak 20% cíl energetické účinnosti nezávazný (EurActiv 14.2.2012). Text nové směrnice navíc státy během letošního složitého vyjednávání poměrně výrazně oslabily (EurActiv 30.4.2012).

„Pokud bude směrnice dále oslabována, bude to mít především negativní důsledky pro evropskou ekonomiku,“ prohlásil Birol v rozhovoru pro bruselskou redakci EurActivu. Energetické úspory jsou podle něj jedinou cestou, jak může evropská energetika a průmysl konkurovat dalším velkým hráčům jako jsou Spojené státy nebo Čína. Důvodem jsou prý vyšší ceny energie, které v Evropě panují.

V Americe srazil ceny energie především rozvoj ložisek břidlicového plynu, který také otevřel dveře výhodnému exportu amerického uhlí, které může směřovat i do Evropy. To prý zároveň znamená další ohrožení pro evropské klimatické cíle.

Spojené státy i Čína přitom s energetickými úsporami také počítají ve svých dlouhodobých plánech. To se týká i Vietnamu nebo Indie.

V příštím půlroce, tedy od ledna 2013, přebírá předsednictví v Radě EU Irsko. Jeho ministr pro energetiku Pat Rabbitte EurActivu na začátku týdne řekl, že energetická účinnost ještě „nespadla ze stolu“. Rozhodně to tak prý není v dalších evropských vyjednáváních mrtvé téma.