Halogenové žárovky v EU postupně zhasnou. Nastupují LEDky a další úsporné zářivky

© Shutterstock

Žárovky škodlivé k životnímu prostředí postupně zmizí ze světa a nahradí je energeticky účinnější a ekologičtější alternativy s delší životností a v konečném důsledku i s nižší cenou. Stojacích lamp, designovaných lustrů, ručních svítidel a světýlek v troubě se změny pravidel EU nedotknou.

Od prvního září 2018 již není možné dovážet a vyrábět energeticky náročné halogenové žárovky. Definitivní tečka za nimi však jen tak nepřijde. Na pultech obchodů zůstanou do doby, než je spotřebitelé vykoupí. Nahradit je mají světelné diody (LED) nebo kompaktní fluorescenční zářivky (CFL) s vysokým výkonem, nízkou spotřebou energie až o tři čtvrtiny a dlouhou životností až 20 let.

Změny dosavadních pravidel EU se vztahují na klasické halogenové žárovky hruškovitého tvaru určené pro domácnosti, obvykle s paticí E14 či E27 v energetické třídě D či C. Ty nejsou v českých domácnostech, v porovnání například s obyčejnými žárovkami, příliš rozšířené, a tak jejich zákaz povede „k zjednodušení současné nabídky a k dalšímu rozšíření LED žárovek.“ Redakci EURACTIV to vysvětlil Michal Staša, odborník na osvětlení ze Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn).

Ve stojacích lampách, lustrech, troubách, ručních svítidlech a automobilovém průmyslu budou moci setrvat nadále, protože pro ně zatím neexistuje dostatečná náhrada. V současné době se nicméně připravuje nové nařízení týkající se světelné techniky. Lze tak do budoucna očekávat zákaz i profesionálního osvětlení, myslí si Staša.

Samé výhody

Omezením halogenových žárovek se podle odborníků nejen šetří energie až o 10 procent, ale snižují se rovněž emise skleníkových plynů. Přestože nahrazení halogenových typů bezpečnějšími a energeticky účinnějšími LEDkami může čtyři až pětkrát zvýšit cenu na účtence v obchodě, ta bude vyrovnána nižší cenou za elektřinu v domácnosti.

„Halogenové žárovky mohou být sice levnější, ale náklady na elektrickou energii jsou mnohem vyšší. LED žárovky se naopak po roce splatí samy,“ vysvětlil pro The Guardian výhody přechodu v osvětleních produktový manažer z Energy Savings Trust Stewart Muir.

Nicméně díky technologickému vývoji a růstu ekonomiky jsou světelné diody už v současné době levnější. Jejich cena dnes podle Staši začíná na 40 korunách. Vzhledem k tomu, že LED žárovky jsou oproti halogenovým či obyčejným asi šestkrát až desetkrát účinnější, investice do LEDek se tak vrátí rychle.

„Spotřebitel při nahrazení jedné 60W žárovky může ušetřit za rok 150 Kč i více,“ dodává Staša.

Nástroje pro zvýhodněné financování energetických úspor si žádají čas na přípravu

EU chce i v příští dekádě snižovat spotřebu energie. Vyžádá si to investice, které lze zmobilizovat díky vhodným finančním nástrojům. Zvýhodněné financování ale musí být dobře zacíleno a žádá si odbornost na všech stranách, zaznělo na konferenci k energetické účinnosti.

LED žárovky navíc vydrží pět až desetkrát déle než halogenové protějšky. Zatímco životnost halogenových dosahovala 3-4 let (2 tisíce hodin), světelné diody (LEDky) mohou domácnosti používat 10 až 20 let (25 tisíc hodin) při spotřebě třech hodin denně.

Podle odhadů Evropské komise z roku 2013 může navíc změna typů žárovek přinést úsporu až 115 eur (necelé 3 tisíce korun) během roku až roku a půl. To odpovídá roční spotřebě elektřiny v Portugalsku nebo Estonsku. Podle výrobce osvětlení Philips spotřebitelé ušetří díky menší spotřebě energie a delší životnosti dokonce až 124 eur (přes 3,2 tisíc korun) za rok, uvedl EURACTIV.com.

Takové úspory se navíc rovnají redukci 3,4 milionu tun emisí CO2 každý rok, což je dvojnásobek toho, co představují roční emise Malty. Do roku 2025 se tak podle odhadů má díky konci halogenových světel snížit emise skleníkových plynů o 15 milionů tun. LEDky jsou navíc recyklovatelné.

EUROMÝTUS: Brusel nám zakázal žárovky

Zákaz žárovek je jedním z prohřešků, které se často vytýkají přebujelé bruselské byrokacii. Jak je to ale doopravdy? Přinášíme další ze série euromýtů.

Podle Ekolistu „z hlediska designu a vlastností jsou LED žárovky na mnohem vyšší úrovni než halogenové.“ Oba typy osvětlení tak dnes běžný zákazník jen těžko dokáže od sebe odlišit.

„Od roku 2012 do roku 2018 zaznamenaly LED žárovky několik výrazných zlepšení a proměn. Především velmi často připomínají vzhledem obyčejné žárovky – v baňce jsou LED pásky, které připomínají wolframové vlákno obyčejné žárovky. Zdálky tak ani odborník nemusí poznat, že se jedná o LED žárovku,“ vysvětluje Ekolist.

Nejde o změnu z čista jasna

Neefektivní žárovky, které se na trhu objevily téměř před 60 lety, se z pultů obchodů stahují od roku 2009 na základě rozhodnutí členských států a Evropského parlamentu. První obětí byly klasické 100watové, po třech letech následovaly ty se žhavícím vláknem a bez sloučeniny halogenu. Samotné halogenové žárovky měly z obchodů zmizet již před dvěma lety, kvůli nedostatečným alternativám ale byl konečný termín posunut.

Jak uvedl The Independent, celosvětově má halogenovým žárovkám odzvonit do roku 2020, kdy mají skončit i v Austrálii.

Nová pravidla jsou dalším krokem ke zvýšení energetické účinnost v EU, která je součástí balíčku Čisté energie pro všechny Evropany. V rámci něho byl v červnu po dlouhých jednáních zvýšen cíl na 32,5 procent do roku 2030.