Energetickou unii EU zaplatí soukromé peníze zajištěné veřejnými garancemi

Evropský komisař pro klima a energetiku Miguel Arias Cañete; zdroj: Evropská komise

Investice do energetické účinnosti a do ochrany životního prostředí mají financovat dva nové nástroje, které včera představila Evropská komise s Evropskou investiční bankou. Mají otestovat, jestli se v EU uchytí nová filozofie propojování soukromých a veřejných peněz, na které stojí ambiciózní Junckerův balíček. Velká část peněz má směřovat do dalšího velkého projektu nové Komise – energetické unie.

Evropskou investiční banku (EIB) čeká „kulturní posun“, pokud se mají vyplnit plány pro rozhýbání ekonomiky, které chystá Evropská komise.

Bude se muset zbavit odporu k rizikům, který její politiku provázel v minulosti, myslí si odborníci oslovení bruselskou redakcí EurActivu. Právě EIB totiž bude hrát zásadní roli garanta pro soukromé investice, které chce Komise v příštích letech přilákat.

Netýká se to pouze Evropského fondu pro strategické investice (EFSI, takzvaný Junckerův balíček), o kterém prezidenti a premiéři členských zemí jednali na konci roku.

Junckerův balíček pro velké projekty

Spojení veřejných peněz se soukromým kapitálem má vdechnout život i evropské energetické unii, která má stát na propojování infrastruktury, úsporách energie a čistých moderních technologiích.  

Při budování energetické unie si členské státy jednak sáhnou přímo do Junckerova balíčku. Ten bude nejspíš ideální hlavně pro velké infrastrukturní projekty.

„V energetice to například mohou být projekty pro posilování rozvodné sítě. Ve hře samozřejmě bude plynovod STORK II a případně propojení mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem. Mělo by jít spíše o velké stavby, než o spousty malých projektů,“ řekl EurActivu v nedávném rozhovoru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.   

Vyzkoušet si taktiku

Komise chce ale vyzkoušet, jestli bude nová investiční taktika úspěšná, a tak spouští dva menší „pilotní“ mechanismy zaměřené na čistou energetiku a životní prostředí. Evropští komisaři Miguel Arias Cañete (klima a energetika) a Karmenu Vella (životní prostředí) je včera představili v Bruselu.  

Oba nástroje mají propojovat půjčky od EIB s evropským investičním programem LIFE, který funguje od roku 1992. Podpora ve výši asi 200 milionů eur by měla směřovat k vybraným evropským bankám. Ty by poskytovaly půjčky podnikům i obcím, které chtějí investovat do zvyšování energetické účinnosti a ochrany biodiverzity.

Na energetickou účinnost vyčlenila Komise s EIB 80 milionů eur, které mají sloužit pro zajištění úvěrových rizik a expertní podporu. Peníze by se měly prostřednictvím nástroje zhodnotit osmkrát, počítá Komise.

Čisté firmy

Díky garancím by tak banky v jednotlivých zemích mohly podpořit plnění národních plánů pro zvyšování energetické účinnosti. V žádné zemi se ovšem Komise a EIB nechystají vybrat více než jednu banku. Celkem by v celé EU nemělo být těchto bankovních zprostředkovatelů více než 10 až 15. Zatím není známo, které konkrétní instituce to budou.

Důraz se bude klást na to, aby z programu nemohly čerpat firmy, které jsou na tom zatím s ochranou životního prostředí špatně, řekl včera v Bruselu viceprezident EIB Jonathan Taylor.

Druhý finanční nástroj počítá s celkovým rozpočtem 100 až 125 milionů eur pro období 2014 až 2017. Peníze mají jít z kapes Komise a EIB. Měl by podpořit investice do protipovodňových opatření, využívání dešťové vody, ochranu lesních porostů nebo boje proti znečišťování vody a půdy.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com