Energetické průkazy budov: jaké jsou jejich náklady?

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go

Ceny energetických průkazů budov se řídí podle nabídky a poptávky a liší se u jednotlivých energetických specialistů. Svou roli hraje také stavební dokumentace k domům. Na kolik vyjde průkaz pro majitele bytu? A není pořizování průkazů v případě některých budov zbytečné?

Od začátku roku musí vlastníci pořizovat při pronájmu, prodeji nebo větší rekonstrukci většiny nemovitostí průkazy energetické náročnosti budov (PENB). Ty kupujícím poskytnou informace o spotřebě energie a opatřeních, která mohou zvýšit energetickou účinnost domu nebo bytu (EurActiv 19.12.2012).

PENB jsou jedním z nástrojů, které mají podle novely zákona o hospodaření energií pomoci se zvyšováním energetických standardů v budovách (EurActiv 20.9.2012). Povinně je mají vlastníci budov pořizovat již od začátku ledna, kvůli průtahům při schvalování novely (EurAcitv 20.9.2012) ale ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozhodlo, že pokuty za případné nedodržení této povinnosti bude Státní energetická inspekce (SEI) udělovat až od dubna.    

Nová povinnost již v minulém roce vzbudila řadu otázek (EurActiv 17.5.2012). Jednou z nich je cena samotných průkazů.

Podle expertů, kteří se na tvorbě zákona podíleli, by se měly náklady u běžného rodinného domu se stavební dokumentací pohybovat okolo pěti tisíc korun. Pokud dům stavební dokumentaci nemá, musí energetický specialista nemovitost navštívit a provést základní zaměření na místě, což průkaz o něco zdraží.

„Pokud budete mít rodinný dům, na kterém se podílelo pět generací, které jej postupně slepovaly jako vlaštovka hnízdo a neexistuje od toho dokumentace, ta cena bude skutečně třeba 10.000 korun. Ale není to standardní případ,“ uvedl František Macholda z poradenské společnosti EkoWATT na tiskové konferenci, kterou pořádala iniciativa Šance pro budovy.

Dodal také, že většina prodávaných nemovitostí jsou byty. V jejich případě má být cena daleko nižší. Majitelé bytových domů nebo společenství vlastníků jednotek mají totiž povinnost pořídit při prodeji nebo pronájmu centrální průkaz pro celý dům. Odhaduje se, že po rozpočítání ceny průkazu mezi jednotlivé byty zaplatí každý majitel asi dva tisíce korun.

Cena průkazu je však tržní a bude záviset na nabídce a poptávce, upozorňují odborníci. Bude se prý také lišit u jednotlivých specialistů, kteří zpracování nabízejí.

„Jakmile si prodávající uvědomí novou povinnost, skokově se zvedne poptávka. Krátkodobě se může cena průkazu zvýšit až na dvojnásobek,“ řekl Deníku.cz vedoucí projektu prověřování nemovitostí Ctirad Hůlka. Po tomto nárůstu se prý ale cena opět sníží.

Automaticky Géčko

V případě některých budov je ale povinné pořizování průkazu pouze zbytečným zvýšením nákladů, domnívá se generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.

U některých starších nemovitostí je prý totiž předem jasné, že v hodnocení hospodárnosti dopadnou špatně. Příklad by si podle něj mohla vzít Česká republika z Velké Británie, kde jsou všechny budovy postavené do roku 1993 automaticky zařazeny do nejnižší kategorie (kategorie G – mimořádně nehospodárná) a vlastníci mohou nechat průkaz zpracovat dobrovolně.  

Při zkušebním odhadu vybraného staršího objektu podle Borůvky oslovený auditor odhadl náklady na 11.000 korun (cena objektu byla prý odhadována na 1.100.00 korun). „K tomu se samozřejmě ještě může přidat chybějící dokumentace,“ dodal.  

Podle Pavla Jiráska z ministerstva průmyslu sice novela klade na vlastníky jistou zátěž, je ale třeba pamatovat na kupující, kteří mají o informace zájem. „U auta se také nemohu spokojit s informací, že to auto je staré deset let a že má spotřebu patnáct litrů nebo možná deset, ale nikdo to přesně neví,“ řekl na konferenci.

Ne všechny staré budovy navíc musí být energeticky zcela „tristní“, upozornil koordinátor iniciativy Šance pro budovy Petr Holub. „A rozdíl mezi energetickou třídou D a G může znamenat rozdíl desítek tisíc na ročních nákladech za energie,“ řekl EurActivu.

Nicméně například u budov, které se prodají na rekonstrukci, by tento nápad měl smysl, připustil. Na podobné připomínky však podle něj byl čas v době, kdy se zákon připravoval. Tehdy však Asociace realitních kanceláří podobu novely podpořila.