Energetické průkazy budov by mohly mít svůj centrální registr

zdroj: www.prukaznadum.cz

Od začátku týdne platí nová vyhláška pro průkazy energetické náročnosti budov. Ty mají poskytovat informace o spotřebě energie v budově, a jsou tak jedním z nástrojů pro zvyšování energetické účinnosti. Podle dostupných informací se uvažuje o tom, že by vznikl centrální registr, který by údaje z PENB shromažďoval.

Na začátku týdne začala po dlouhém očekávání platit vyhláška k novele zákona o hospodaření energií (vyhláška č. 78/2013 Sb.). Ta mimo jiné upravuje konkrétní podobu nových průkazů energetické náročnosti budov (PENB).

Ty mají být jedním z nástrojů pro zvyšování energetických standardů pro stavbu i rekonstrukci domů. Dokládají totiž, že budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. S jejich pomocí lze také lépe odvodit roční náklady na energie.

Kvůli novým pravidlům, která se na energetické průkazy vztahují, se minulý rok strhla na české politické scéně vášnivá diskuze (EurActiv 20.9.2012).  I kvůli tomu došlo k průtahům při schvalování legislativy. Vyhláška tak sice měla vyjít už na začátku roku, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ji však nakonec zveřejnilo až na konci minulého týdne (29. března).

Nové průkazy energetické náročnosti by měly být přehlednější a obsahovat více užitečných informací než jejich starší verze. Nově se navíc povinnost na jejich pořizování vztahuje i na starší budovy, které chtějí jejich majitelé prodávat nebo pronajímat. Dříve musely mít průkazy pouze nové budovy (EurActiv 6.8.2012).

Snadnější přístup

Podle informací EurActivu se během přípravy vyhlášky uvažovalo o tom, že by mohl být zřízen také centrální registr, který by usnadňoval přístup k informacím z průkazů. Kromě zájemců o bydlení by takový registr využívala například Státní energetická inspekce, která kontroluje dodržování legislativy. Ta by zároveň mohla zajišťovat administraci registru.

Systém by mohl být zajímavý také pro realitní kanceláře, potvrdil EurActivu generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. „Realitní kanceláře by tak například byly schopné zajišťovat svým klientům servis, který by byl o tyto údaje doplněn,“ řekl.

Smysl podobné databáze by podle něj posílilo propojení s údaji evidovanými v katastru nemovitostí.

Podle tajemnice Asociace výrobců minerální izolace Marcely Jonášové jsou registry průkazů v zahraničí zcela běžné. Dobře prý fungují například ve Velké Británii, Dánsku nebo Nizozemsku.

„Přehled o nemovitém majetku státu bude zveřejněn v Centrálním registru administrativních budov státu (CRAB). Je otázkou, zda bude obsahovat i informace o energetické náročnosti budov,“ sdělila redakci. Podle dostupných informací prý MPO o využití této možnosti stále uvažuje.

„Smysl však takový systém bude mít zejména tehdy, bude-li povinností každého oprávněného zpracovatele zasílat ke zpracování veškeré údaje z PENB na příslušné místo,“ dodal Jan Borůvka.