Energetická účinnost může „nakopnout“ ekonomiku, v EU má prý však i svá slabá místa

Zdroj: CreativeCommons.org

Díky renovacím budov a energetickým úsporám může v Evropě přijít revoluce „zelených zaměstnání“, říkají odborníci. Nejprve je však potřeba posílit oblast vzdělávání a výcviku kvalifikované pracovní síly. Některé země se pak prý naopak potýkají s nadbytkem akreditovaných odborníků, kteří nemají kvůli současné ekonomické krizi dostatek práce.

V Německu již program renovací budov mobilizoval investice ve výši 100 miliard eur a pomohl vytvořit 300.000 pracovních míst ročně. Ukázala to zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO), podle které tak mají programy energetické účinnosti kromě snižování účtů za energie a ochrany životního prostředí také další příznivé důsledky.

„Evropská ekonomika již nyní vytváří významný počet pracovních míst díky renovacím a výstavbě úsporných budov. V příštích desetiletích bude tento trend pokračovat,“ prohlásil Yves Leterme, zástupce generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která nedávno označila Německo za lídra environmentální politiky a „laboratoř zeleného růstu“.

Také podle zástupců průmyslových sektorů, které se zeleném stavebnictví podílejí, má evropská podpora energetické účinnosti příznivý vliv na zaměstnanost.  

„Renovace veřejných a komerčních budov by mohla vytvořit až dva miliony míst, nakopnout ekonomiku a poskytnout Evropě výhodu proti světové konkurenci,“ řekl Thomas Bauwens z průmyslové skupiny PlasticsEurope.

Více kvalifikace

Problémem však podle odborníků zůstává nedostatek pracovní síly, která by měla pro tuto oblast potřebnou kvalifikaci. Upozornila na to například zpráva, kterou OECD zveřejnila v pondělí (4. června).   

Leterme proto při její prezentaci upozornil Evropskou komisi, že přechod k „zeleným zaměstnáním“ bude vyžadovat podporu vzdělávání a výcviku pracovníků.

Také ekonom OECD Paul L. Swain, který se na studii podílel, zdůraznil, že potenciál sektoru „zelených límečků“ ještě musí být naplněn. „Počet zaměstnání v oblasti energetické účinnosti roste, ale stále je daleko za svými skutečnými možnostmi,“ řekl EurActivu.

Experti také upozorňují, že to není jediný nedostatek, se kterým se sféra energetických úspor v Evropě potýká. Jeden z problémů prý například představuje nedostatečná informovanost majitelů nemovitostí o výhodách úsporných renovací.

Energetická účinnost šetří peníze, ale o jejích dalších aspektech se příliš nemluví, domnívá se Laura Lindberg z organizace RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors), která sdružuje odborníky pohybující se v oblasti nemovitostí. „Jde přece také o pocit, že člověk dělá něco pozitivního pro své zdraví, například díky kvalitnějšímu vzduchu,“ dodala.

Příliš mnoho expertů

Další potíže v některých zemích představuje nadbytek odborníků, kteří v minulých letech získali licenci v oblasti energetické účinnosti právě díky vidině „zeleného boomu“.

Ekonomická krize však růst v této oblasti zpomalila a například ve Velké Británii tak působí 8.000 akreditovaných specialistů, po jejichž znalostech však není poptávka, uvedl Martin Russel z londýnské pobočky RICS.  Se stejným problémem se podle Mezinárodní energetické agentury potýká také Irsko.

Podle Russela se však situace v Evropě začíná vracet zpět do rovnováhy a „dokud bude poptávka po energetické účinnosti existovat“, budou existovat také dobré vyhlídky na to, že se trh vrátí do normálu.