Emisní povolenky čeká důležitý týden. ČR „backloading“ podpoří

Evropská komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová; zdroj: Evropská komise

Rokování o jedné z letošních nejvýraznějších politických otázek EU spěje ke konci. Europoslanci a členské země se chystají formálně schválit dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí. Má to „nakopnout“ cenu povolenky, která je už delší dobu příliš nízká. Kvůli složitým vyjednáváním se tzv. backloading oproti původnímu plánu zpožďuje.

Backloading emisních povolenek je téměř hotová věc. Pokud vše proběhne podle plánu, dočasné odebírání povolenek ze systému emisního obchodování by mohlo začít v dubnu nebo květnu příštího roku.

Formálně to musí tento týden schválit europoslanci a členské země EU. Plenární zasedání Evropského parlamentu má o backloadingu hlasovat zítra (10. prosince). Ministři životního prostředí se k němu mají dostat během svého pátečního zasedání v Bruselu.

Podle odborníků lze v tomto týdnu očekávat pozitivní reakci trhu. Dočasné odebrání 900 milionů povolenek z aukcí má mít totiž v budoucnu vliv na jejich cenu. Ta je dlouhodobě příliš nízká a nevede podniky k tomu, aby investovaly do zelených opatření. Evropská komise se proto snaží trh znovu nastartovat (EurActiv 5.6.2013).  

Prozatím se očekává, že obě instituce návrh schválí. Zásadní roli v tom hraje rozhodnutí Německa, které po dlouhém váhání na začátku listopadu oznámilo, že backloading podpoří. Vládě ale záleží na tom, aby šlo pouze o jednorázové opatření, které se v budoucnu nebude opakovat. S tím souhlasí i velká část europoslanců.

Kromě Polska a Kypru se k souhlasnému postoji připojily i všechny členské státy, které zatím nebyly rozhodnuté.

Nakonec podpora

Česko původně také patřilo k váhajícím státům (EurActiv 5.12.2012). Na přelomu září a října ale vláda rozhodla, že dočasnému stažení povolenek řekne ano. Díky výsledku německých voleb se totiž začalo předpokládat, že backloading v Evropě projde, protože pozice nejsilnější evropské ekonomiky byla pro rozhodnutí zásadní (EurActiv 3.9.2013).

„V současné době je tedy jasné, že jednorázový backloading 900 milionů povolenek bude schválen. Není však zatím jasné, jak bude časově proveden,“ řekl EurActivu tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Původně mělo totiž ke stažení povolenek dojít už letos. Projednávání backloadingu se ale zdrželo (EurActiv 20.6.2013).  

Europoslanci a ministři tento týden rozhodnou pouze o změně ve směrnici o emisním obchodování, která Evropské komisi umožní zásah do harmonogramu aukcí. Jak ale Komise zásah provede, o tom budou členské země hlasovat až v polovině ledna. Existují dva návrhy.

První scénář počítá se stažením 400 milionů povolenek z aukcí v roce 2014 a 500 milionů povolenek v roce 2015. Zpět do systému by se povolenky vrátily v letech 2019 (300 milionů) a 2020 (600 milionů). Druhá varianta navrhuje zpoždění 400 milionů povolenek v roce 2014, 300 milionů v 2015 a 200 milionů v roce 2016. Navrácení by pak probíhalo jako 300 milionů během roku 2019 a 600 milionů v roce 2020.