Dánské předsednictví na životní prostředí zapomínat nebude

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Během předsednictví v Radě EU, které bude zastávat od 1. ledna příštího roku, se Dánsko bude držet svých priorit zaměřených na podporu udržitelného rozvoje a hospodárného využívání přírodních zdrojů. A to přesto, že část Evropy dnes zdůrazňuje potřebu zavést rychlá a krátkodobá opatření na boj s ekonomickou krizí.

Zdá se, že ani špatný stav ekonomiky a krize eurozóny během následujících měsíců nesmetou z unijního stolu otázky ochrany životního prostředí. 

„Nestačí se zaměřovat pouze na ekonomické potíže a pomíjet krizi životního prostředí, která je stejně závažným problémem,“ prohlásila na schůzce s novináři dánská ministryně životního prostředí Ida Auken, jejíž země se na začátku roku ujme předsednictví v Radě EU.

„Máme veškeré možnosti udržet problematiku životního prostředí na pořadu dne, i když na poli ekonomiky čelíme těžkostem,“ dodala.  

Ministryně prý bude požadovat zavedení závazných cílů v oblasti energetické účinnosti, která podle jejích slov nabízí i ekonomické příležitosti. 

„Podniky, které dokážou vyrobit více a spotřebovat méně, budou schopné nejlépe obstát v konkurenci jiných firem,“ uvedla.

Bez úsilí to nepůjde 

Dánsko nahradí Polsko na předsednickém postu 1. ledna 2012. Svou roli převezme v době, kdy Evropu trápí dluhová krize a problémy slábnoucích ekonomik.    

Dánské předsednictví bude s největší pravděpodobností čelit odporu vůči vytváření závazných pravidel v oblasti energetické účinnosti. Ozývají se totiž hlasy, které zdůrazňují, že klíčovými otázkami jsou konkurenceschopnost a ekonomický růst (EurActiv 25.11.2011).  

Finanční výdaje jsou podle informací EurActivu hlavním argumentem proti zavádění závazných cílů.   

Dánský ministr pro otázky klimatu a energetiky Martin Lidegaard je však přesvědčen, že využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) a důraz na energetickou účinnost ekonomice spíše prospějí.   

Evropská komise 15. prosince zveřejnila plán rozvoje evropské energetiky do roku 2050, který obsahuje pět scénářů dekarbonizace (EurActiv 16. 12. 2011). Podle Lidegaarda žádný z těchto scénářů „nemůže fungovat bez významného úsilí o zajištění energetické účinnosti a většího využívání OZE“.  

Zastánci alternativní energie považují plán Komise za příliš mírný. Nelíbí se jim například, že do roku 2030 nezavádí závazná čísla pro omezování emisí skleníkových plynů a využívání OZE. Do roku 2020 přitom taková závazná pravidla existují.

Cesta do Ria

Dánského předsednictví se dotkne také Konference OSN o udržitelném rozvoji, která se bude v červnu konat v brazilském Rio de Janeiro. Dánové se chystají využít této mezinárodní události k prosazování evropské politiky v oblasti udržitelného rozvoje.  

V posledních letech však EU nebyla na podobných setkáních příliš úspěšná. Na klimatickém summitu v Kodani v roce 2009 její postoj zastínily Spojené státy a rozvíjející se ekonomiky. Nedávná klimatická konference v jihoafrickém Durbanu také přinesla nejednoznačné výsledky (EurActiv 12.12.2011).  

Kromě otázek energetické účinnosti a alternativních zdrojů energie se Dánové budou muset vyrovnat s řadou problémů, které budou hýbat Unií během jejich předsednictví. Očekává se například bitva o podobu Společné zemědělské politiky, horkým tématem bude také revize nařízení REACH, které reguluje chemický průmysl (EurActiv 13.12.2011).