Čína je alfa a omega klimaticko-energetické politiky, ukazuje Světový energetický výhled

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: World Economic Forum

Jak se bude světová energetika vyvíjet během příštích dvaceti let? Poroste podíl obnovitelných zdrojů, zásadní bude vypořádat se s uhlím. Důležité je také zvyšování energetické účinnosti, tvrdí Mezinárodní energetická agentura, která zítra (7. ledna) v Praze představí svůj aktuální Světový energetický výhled.

K největšímu nárůstu ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů (OZE) dojde do roku 2035 v Číně. Bude to více než v Evropské unii, Spojených státech a Japonsku dohromady. Na celkovém nárůstu celosvětové produkce elektřiny se bude energie z OZE v příštích dvaceti letech podílet téměř polovinou.

Ukazuje to Světový energetický výhled 2013, který v listopadu vydala Mezinárodní energetická agentura (IEA) působící v rámci OECD. Tento koncepční dokument každoročně představuje v různých zemích světa. Letos to poprvé bude i v České republice, kterou zítra navštíví hlavní ekonom agentury Fatih Birol.

V aktuálním výhledu se IEA zaměřila například na nárůst emisí CO2. I když se některé země, včetně členů EU, snaží emise snižovat, a bojovat tak se změnami klimatu, podle dokumentu vzrostou globální emise z energetiky do roku 2035 o 20 %.

Zvyšovat účinnost

tradičně klade agentura velký důraz na zvyšování energetické účinnosti. Ta prý souvisí nejen s klimatem, ale také konkurenceschopností.

„Zvýšení účinnosti, omezení výstavby a užívání nejméně účinných uhelných elektráren, minimalizace emisí metanu u průzkumu a těžby ropy a zemního plynu a reforma dotací fosilních paliv mohou zastavit nárůst emisí do roku 2020, aniž by byl ohrožen ekonomický růst,“ shrnuje IEA.

Čína a Brazílie

Velkou pozornost přiznává přirozeně Číně, která se spolu s Indií a zeměmi Středního východu stává centrem světové poptávky po energii. V současné době Čína spotřebuje tolik uhlí jako celý zbytek světa dohromady. Proto bude důležité, jak se vyvine politika pro zlepšení účinnosti a omezení znečištění ovzduší, píše IEA. Platí to prý i pro další státy.

Speciálně se Světový energetický výhled 2013 zaměřuje také na Brazílii, která se pravděpodobně stane významným vývozcem ropy. Díky nedávným objevům v brazilských pobřežních vodách se totiž produkce ropy v zemi do roku 2035 ztrojnásobí a Brazílie se stane šestým největším producentem ropy na světě. Zároveň je celosvětovým lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů a výrobu zelené energie plánuje do roku 2035 téměř zdvojnásobit.